Google przestrzega przed instalowaniem własnych aplikacji na smartfonach bez certyfikacji (np. Huawei z HMS)

Na oficjalnej stronie pomocy technicznej Google pojawił się artykuł, w którym przedstawiciel działu prawnego odnosi się do sytuacji na linii GoogleHuawei, zwłaszcza w kontekście dalszych aktualizacji obecnych smartfonów i samodzielnej instalacji usług dostarczanych przez amerykańską firmę na smartfonach nieposiadających odpowiednich certyfikatów.

„Aktualizujemy dopóki możemy”

Wielu klientów, którzy zdecydowali się na zakup smartfonów Huawei z zainstalowanymi usługami Google (Google Mobile Services), zastanawia się, co dalej z poprawkami bezpieczeństwa dla ich telefonów i aktualizacją systemu operacyjnego do najnowszej wersji.

Wypowiadający się w imieniu Google Tristan Ostrowski podkreślił, że tak długo, jak amerykańska administracja będzie na to pozwalała, tak długo Google będzie współpracowało z Huawei w zakresie dostarczania aktualizacji na obecnie wspierane smartfony. Na tą chwilę jest to data 1 kwietnia 2020 roku.

Jednocześnie przypomnijmy oświadczenie Huawei, zamieszczone już jakiś czas temu na huaweimatters.com, wedle którego:

Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie.

smartfon Huawei P40 render
Huawei P40 (fot. @OnLeaks @91mobiles)

Certyfikat Play Protect i jak go zdobyć

Żeby na danym urządzeniu producent mógł instalować usługi Google, to musi zostać objęte certyfikatem Play Protect. Ten wydawany jest dla każdego urządzenia jeszcze zanim to trafi do produkcji, a kluczem do jego otrzymania jest pozytywne przejście szeregu testów, w tym testu bezpieczeństwa.

Ze względu na negatywną opinię rządu Stanów Zjednoczonych o Huawei i zarzutach wobec firmy, otrzymanie stosownych poświadczeń nie jest możliwe. Oznacza to, że urządzenia Huawei, mimo pełnej kompatybilności, nie mogą zostać certyfikowane.

„Nie instalujcie naszych usług na własną rękę, to niebezpieczne”

Kolejnym istotnym tematem, jaki poruszył Ostrowski, była samodzielna instalacja usług Google na smartfonach, które nie posiadają certyfikatu Play Protect, w tym zwłaszcza Huawei Mate 30 Pro i jego następcach.

Podkreślił on, że wiele aplikacji powiązanych z usługami Google nie będzie działała poprawnie, a część w ogóle, czego przyczyną jest właśnie brak certyfikacji.

Dodał również, że nie można mówić o bezpieczeństwie w przypadku pobierania pakietu usług i aplikacji z nieautoryzowanych źródeł. Istnieje możliwość zainstalowania zmodyfikowanych aplikacji, które mogą posłużyć do, na przykład, wykradzenia danych użytkownika i narażenia go na spore konsekwencje, być może również finansowe.

smartfon Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite (źródło: @RODENT950)

Instalacja usług Google na nowych smartfonach Huawei jest możliwa, jednak nie jest zalecana, nawet przez ich twórców. Pytanie tylko, czy ktokolwiek z nabywców nowych telefonów Huawei weźmie to sobie do serca.

Źródło: Google