MediaTek Helio P95 (źródło: MediaTek)

MediaTek zaprezentował nowy procesor – Helio P95

Mimo że targi MWC 2020 odwołano, wielu producentów i tak zaprezentowało swoje nowe produkty, którymi zamierzali pochwalić się w Barcelonie. Tak zrobiło LG w przypadku flagowego LG V60 ThinQ 5G, a także MediaTek. Tajwańczycy ogłosili premierę nowego procesora do smartfonów, Helio P95, który ma zapewnić „najwyższą wydajność sztucznej inteligencji” i lepsze wrażenia podczas rozgrywki.

Od początku roku MediaTek zaprezentował już trzy nowe procesory: Dimensity 800 ze zintegrowanym modemem 5G, Helio G70 i Helio G80. Teraz przyszła pora, aby wzmocnić serię Helio P. To zadanie weźmie na siebie MediaTek Helio P95, który – jak wskazuje nazwa – jest najwyżej pozycjonowanym SoC z tej linii.

MediaTek Helio P95 – specyfikacja

Producent chwali się, że zastosowana APU 2.0 (AI processing unit), odpowiedzialna za przetwarzanie zadań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, osiąga o 10% lepsze wyniki w benchmarkach niż poprzednia generacja, co czyni ją jedną z najmocniejszych jednostek tego typu dostępnych w smartfonach z łącznością 4G. Dzięki temu urządzenia mogą zaoferować zaawansowane funkcje w aparatach fotograficznych oraz śledzenie ruchów całego ciała w aplikacjach AR.

MediaTek Helio P95 ma również zapewnić świetne wrażenia podczas grania, ponieważ Tajwańczycy zastosowali w nim autorską technologię MediaTek HyperEngine, dbającą m.in. o stabilne połączenie z internetem w sieciach WiFi i LTE, jak najlepszą jakość i parametry wyświetlanego obrazu, a także inteligentne zarządzanie zasobami CPU, GPU i pamięci.

Za wydajność w Helio P95 odpowiadają dwa rdzenie ARM Cortex-A75 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,2 GHz i sześć ARM Cortex-A55 do 2,0 GHz oraz układ graficzny IMG PowerVR GM 9446, który został pokręcony o 10% względem poprzedniej generacji, co ma dodatkowo zwiększyć wydajność podczas mobilnej rozgrywki.

processor MediaTek Helio P95
MediaTek Helio P95 – najważniejsze informacje (źródło MediaTek)

MediaTek Helio P95 obsłuży wyświetlacze o rozdzielczości do 2520×1080 pikseli w proporcjach 21:9, aparaty 64 Mpix, a także do 8 GB LPDDR4x RAM 1866 MHz i pamięć flash typu UFS 2.1. SoC zapewnia też wsparcie dla technologii 4×4 MIMO, 3CA i 256QAM, co ma zapewnić stabilne połączenie również w mocno zatłoczonych miejscach, jak lotniska, dzielnice handlowe, biura czy stadiony. Procesor oferuje również WiFi 802.11 a/b/g/n/ac i Bluetooth 5.0.

MediaTek nie poinformował, kiedy na rynku pojawią się pierwsze smartfony z Helio P95. Producent nie zdradził też, w jakiej litografii powstaje ten SoC, ale najprawdopodobniej jest to 12 nm, podobnie jak Helio P90.

Źródło: MediaTek