MediaTek Dimensity 800 – to dzięki niemu średniaki będą miały 5G

Nie da się ukryć, że procesory mobilne ze stajni tajwańskiego producenta MediaTek nie cieszą się szczególną sympatią wielu miłośników technologii. Niemniej trudno byłoby pominąć fakt, że przy okazji targów CES 2020 firma zaprezentowała układ scalony MediaTek Dimensity 800, czyli wspierający 5G procesor zaprojektowany z myślą o smartfonach ze średniej półki.

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o premierze chipsetu MediaTek Dimensity 1000, czyli powrotu Tajwańczyków do high-endowych procesorów mobilnych. Jak można się domyślić, MediaTek Dimensity 800, o „niższym” oznaczeniu modelowych, będzie przeznaczony raczej do montowania w średniakach. Jest to jednak układ ciekawy o tyle, że będzie wspierać 5G i jest to kolejny krok w stronę popularyzowania tej technologii w nadchodzących latach.

Trzeba napomknąć, że MediaTek Dimensity 800 ma docelowo mieć zastosowanie raczej w wyższym segmencie średniej półki. Wyprodukowany w 7 nm procesie technologicznym układ wspierać będzie technologię agregacji pasm oznaczoną jako 2CC, która ma zapewnić pokrycie o 30% szersze niż standardowe jednostki oznaczone jako 1CC i pozbawione agregacji pasm. Nie zabrakło tutaj wsparcia dla sieci o częstotliwościach poniżej 6 GHz, tj. SA oraz NSA, oraz DSS. Za pośrednictwem 5G procesor będzie obsługiwać nie tylko dostęp do transmisji danych, ale także głosu, a to dzięki współpracy z usługami takimi jak VoNR.

Dość jednak dziwnych akronimów technologii, które nie są wszystkim znane. Procesor MediaTek Dimensity 800 został zbudowany z czterech rdzeni Cortex-A76 taktowanych na 2 GHz oraz czterech, bardziej wydajnych, Cortex-A55 taktowanych także na 2 GHz. Za przetwarzanie grafiki odpowiedzialna będzie ta sama jednostka, co w przypadku Dimensity 1000, zaś technologia HyperEngine ma sprawić, że podzespoły będą jeszcze lepiej „sprawowały się” podczas grania na smartfonie.

Układ scalony, który w języku polskim zwykliśmy określać „procesorem”, to nie tylko CPU i GPU, ale także ISP, a więc jednostka odpowiedzialna za przetwarzanie obrazów z aparatu. Na ten moment wiemy właściwie tylko tyle, że MediaTek Dimensity 800 poradzi sobie z sensorami o rozdzielczości nawet 64 Mpix lub podwójnymi kamerami składającymi się z oczek 32 Mpix oraz 16 Mpix. Producent chwali się, że nie zapomniał o algorytmach odpowiedzialnych za autofocus wsparty przez sztuczną inteligencję, automatyczną ekspozycję, automatyczny balans bieli, redukcję szumów czy HDR.

Na ten moment to wszystko, co wiemy na temat procesora MediaTek Dimensity 800. W jakich smartfonach zostanie zamontowany? Jak będzie się tam sprawował? Z odpowiedzią na te pytania musimy jeszcze się wstrzymać – wiadomo tylko, że pierwsze urządzenia powinny pojawić się na rynku jeszcze w tej połowie 2020 roku.

Polecamy również:

Mediatek Dimensity 1000 to powrót firmy do high-endowych procesorów w smartfonach

źródło: GSMArena, MediaTek