MediaTek zaprezentował kolejny procesor do gamingowych smartfonów

MediaTek nie zwalnia tempa. Tajwański producent w ostatnim czasie bardzo mocno skupia się na procesorach do gamingowych smartfonów i dziś zaprezentował kolejny po Helio G90T, Helio G90 i Helio G70 układ, stworzony z myślą o mobilnych graczach – Helio G80.

Mimo że MediaTek ma całkiem rozbudowaną ofertę, to można odnieść wrażenie, że Tajwańczycy ostatnio najwięcej uwagi poświęcają przede wszystkim procesorom ukierunkowanym na mobilny gaming. Nie są to ultra wydajne układy, które mogłyby się równać z topowymi platformami mobilnymi Qualcomma, jednak producent stara się zapewnić wydajność wystarczającą do komfortowego grania w najpopularniejsze tytuły.

MediaTek Helio G80 – specyfikacja

Najnowszą propozycją z serii Helio G, w skład której wchodzą procesory ukierunkowane na mobilny gaming, jest Helio G80. SoC ma na pokładzie ośmiordzeniowy procesor, składający się z dwóch rdzeni ARM Cortex-A75 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,2 GHz i sześciu ARM Cortex-A55 pracujących z zegarem do 1,8 GHz. Za grafikę odpowiada z kolei ARM Mali-G52 2EEMC2 GPU (do 950 MHz). Całość powstaje przy wykorzystaniu 12-nm procesu technologicznego.

Dzięki autorskiej technologii HyperEngine i inteligentnemu silnikowi zarządzania zasobami, smartfon wyposażony w procesor MediaTek Helio G80 ma zapewnić stałą wydajność i umożliwić dłuższą rozgrywkę. Ma to być możliwe za sprawą analizowania w czasie rzeczywistym mocy, ciepła i innych czynników gry – w zależności od potrzeb, algorytmy przydzielą (lub ograniczą) potrzebne zasoby CPU, GPU i pamięci. Oprócz tego, rozwiązanie to odpowiada za automatyczne przełączanie pomiędzy WiFi i transmisją komórkową, aby użytkownik miał nieprzerwany dostęp do sieci.

MediaTek Helio G80 obsłuży wyświetlacze o rozdzielczości do 2520×1080 pikseli (Full HD+), do 8 GB RAM typu LPDDR4x (1800 MHz) i pamięć flash typu eMMC 5.1. SoC zapewnia także wsparcie dla aparatów do 48 Mpix i mechanizmy sztucznej inteligencji, jak rozpoznawanie scenerii i obiektów na zdjęciach oraz rozmazywanie tła na zdjęciach i rozpoznawanie twarzy w systemach typu Face ID. Na pokładzie nie ma jednak dedykowanej do tego jednostki, jak Helio G90 i Helio G90T. Smartfony z tym procesorem mogą mieć zarówno standardowe aparaty, jak i takie z obiektywem szerokokątnym, tzw. teleobiektywem i dedykowane do fotografii makro. Producent zapewnił też elektroniczną stabilizację obrazu.

MediaTek Helio G80 oferuje również radio FM oraz Bluetooth 5.0 i WiFi 5 (a/b/g/n/ac). Tajwańczycy nie poinformowali, kiedy na rynku pojawią się pierwsze smartfony z ich najnowszym SoC.

Źródło: MediaTek, xda-developers