Acer Swift Edge 16 (fot. Acer)

Dwa nowe laptopy Acera. Nawet trudno stwierdzić, który jest gamingowy

Targi Computex przyniosły nam dwa nowe modele laptopów Acera. Mowa o Swift Edge 16 z procesorami AMD Ryzen oraz gamingowym Predator Triton 16. Oba mają eleganckie obudowy, więc na pierwszy rzut oka nawet nie wiadomo, który z nich jest przeznaczony dla graczy.

Odświeżenie znanego modelu

Notebook Acer Swift Edge jest już nam znany. W sklepach można znaleźć jego wersję działającą na procesorach AMD Ryzen 5 w połączeniu z GPU Radeon 660M. Producent postanowił jednak, że odświeży nieco gamę swoich urządzeń, zapewniając profesjonalistom dostęp do platformy nowej generacji.

Z tego tytułu na rynku pojawił się Acer Swift Edge 16, w którego trzewiach działają nowe procesory AMD Ryzen z serii 7040 i grafika AMD Radeon 780M.

Sama obudowa wygląda nieźle – to stop magnezu i aluminium o wadze 1,23 kg oraz maksymalnej grubości 12,95 mm. Obraz wyświetlany jest na wysokiej jakości panelu OLED o przekątnej 16″ i rozdzielczości 3,2K (3200 x 2000 pikseli). Jego częstotliwość odświeżania to 120 Hz, zaś o dobrą reprodukcję kolorów dba 100% gama DCI-P3 w parze z kontrastem 1000000:1 oraz certyfikatem VESA DisplayHDR. O dobre podświetlenie zadbają diody o szczytowej jasności 500 nitów.

W obudowie kryje się czytnik linii papilarnych obsługujący Windows Hello, nowy moduł Wi-Fi 7, czy kamera 1440p QHD z automatycznym kadrowaniem, korekcją spojrzenia i zaawansowanym rozmyciem tła. To rzeczy przydatne podczas częstych rozmów wideo.

Oprócz tego, mamy dwa porty USB typu A, dwa porty USB 4 typu C obsługujące Power Delivery 65 W z funkcjami szybkiego ładowania i wyświetlania, HDMI 2.1 oraz czytnik kart microSD.

Sprzęt ma być dostępny w naszym regionie w lipcu, w cenie od 1199 euro.

Acer Predator Triton 16 – niepozorny mocarz

Jest jeszcze drugi notebook, którym pochwalił się Acer – to szacowny Predator Triton 16, w którym drzemie moc tysiąca słońc. Dzięki procesorowi Intel Core 13. generacji, karcie graficznej NVIDIA GeForce RTX 4070 i 32 GB pamięci DDR5 5200 MHz, żywcem pochłonie wszystko, co rzuci w niego gracz.

Ten zestaw chłodzony jest przez dwa wentylatory AeroBlade 3D 5. generacji, które pilnują, żeby przeciążenia nie przetopiły obudowy na kałużę metalu. Całkiem eleganckiej obudowy, trzeba przyznać. Srebrne wykończenie w ogóle nie sugeruje drapieżnego charakteru Predatora. W gruncie rzeczy jedyne, co mogłoby zdradzić jego gamingowe DNA to grubość obudowy sięgająca 19,9 mm oraz kolorowe podświetlenie klawiatury RGB.

Rozgrywka prezentowana jest na 16-calowym ekranie IPS, pracującym w rozdzielczości WQXGA (2560 x 1600 pikseli). Szczytowa jasność to 500 nitów, ale w tym wypadku bardziej imponuje wysoka częstotliwość odświeżania – aż 240 Hz. Oczywiście dostajemy też 100% gamę kolorów DCI-P3 oraz wsparcie dla NVIDIA Advanced Optimus i NVIDIA G-SYNC dla płynnego obrazu.

Wśród obecnych modułów mamy Wi-Fi 6E, a także komplet portów: USB 3.2 Gen 2, HDMI 2.1, USB-C z Thunderbolt 4 oraz czytnik kart microSD.

Acer Predator Triton 16 powinien być dostępny w Europie we wrześniu. Jego ceny startować będą z poziomu 2299 euro.