smartwatch Google Pixel Watch
Google Pixel Watch (źródło: Made by Google)

Oto Google Pixel Watch – idealny kompan smartfonów Google Pixel (nie do iPhone’a)

Trudno już sobie przypomnieć, jak długo świat czekał na premierę smartwatcha Google Pixel Watch. Dziś to niezwykle długie oczekiwanie się zakończyło, ponieważ producent nareszcie oficjalnie zaprezentował swój flagowy zegarek, który ma być idealnym kompanem smartfonów Pixel, w tym najnowszych Pixel 7 i Pixel 7 Pro.

Specyfikacja Google Pixel Watch

Prezentację urządzenia producent rozpoczął od deklaracji, że jest to pierwszy zegarek, który zawiera najlepsze rozwiązania Google i Fitbit oraz będzie najlepszym kompanem innych urządzeń z serii Pixel.

Górę Pixel Watch pokrywa opracowane przez Google szkło 3D Gorilla Glass, które – według zapewnień giganta z Mountain View – jest mocne i odporne na zarysowania. Obudowa o średnicy 41 mm wykonana jest ze stali nierdzewnej, w 80% pochodzącej z recyklingu (w kolorze czarnym, srebrnym lub złotym). Ekran AMOLED ma 320 ppi, jasność do 1000 nitów i funkcję Always-on display.

Urządzenie ma działać przez cały dzień (do 24 godzin; akumulator ma pojemność 294 mAh) i m.in. dostarczać powiadomienia, umożliwiać ustawianie termostatu w aplikacji Google Home, sterować odtwarzaczem muzyki w YouTube Music, a także płacenie zbliżeniowo za zakupy i kierować krok po kroku do celu podczas korzystania z nawigacji (obsługa GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo).

Oczywiście nie zabrakło również wbudowanego Asystenta, który może wykonać wiele czynności, na przykład wysłać wiadomość czy ustawić alarm lub rozpocząć rejestrowanie treningu. Warto też dodać, że na ekranie można ustawić różne tła, na przykład spersonalizowaną tarczę (jedną z 19) lub zdjęcie z aplikacji Zdjęcia.

Wszystko to jest możliwe, bowiem Pixel Watch pracuje na systemie Wear OS 3.5. Dzięki temu można na nim instalować również aplikacje firm trzecich – smartwatch ma 32 GB wbudowanej pamięci eMMC, do której da się wgrać ściągnąć muzykę do odtwarzania w trybie offline. Na pokładzie są też procesor Exynos 9110, koprocesor Cortex M33 i 2 GB SDRAM oraz głośnik i mikrofon.

Jak jednak zostało wspomniane, urządzenie zawiera też rozwiązania Fitbita, którego Google przejęło ostatecznie na początku 2021 roku. Zegarek używa kombinacji uczenia maszynowego (bezpośrednio na nim, bez połączenia z internetem) i głębokiej optymalizacji, aby jak najlepiej mierzyć puls co sekundę przez cały czas.

Producent zwrócił uwagę na fakt, że tak dokładny i szczegółowy pomiar pulsu stanowi podstawę dla innych funkcji, m.in. oceny aktywności fizycznej i regeneracji organizmu po treningu, a także jakości snu. Użytkownicy Fitbit Premium będą mogli korzystać z funkcji Daily Readiness, która agreguje dane związane z pomiarem pracy serca i pokazuje na przykład, czy użytkownik jest już gotowy do kolejnego treningu, czy jednak powinien jeszcze pozwolić swojemu organizmowi się zregenerować po poprzednim.

Posiadacze Pixel Watch będą mogli korzystać również z aplikacji ECG, aby zbadać rytm serca pod kątem AFib (Atrial Fibrilation) – migotania przedsionków. W przypadku nagłego wypadku dostępna jest opcja Emegency SOS, a w 2023 roku zostanie dodane wykrywanie upadków z automatycznym wezwaniem pomocy.

smartwatch Google Pixel Watch
źródło: Google

Warto jeszcze wspomnieć, że Pixel Watch jest wodoszczelny do 5 ATM/50 metrów, obsługuje szybkie ładowanie (do 50% w 30 minut, do 80% w 55 minut i do 100% w 80 minut) i będzie można go połączyć tylko z urządzeniami z Androidem 8 Oreo lub nowszym.

Cena, dostępność

Wersja Bluetooth/WiFi będzie kosztowała 349,99 dolarów i 379 euro, natomiast wariant LTE + Bluetooth 5.0/WiFi 399,99 dolarów i 429 euro. Przedsprzedaż rusza już dziś, a sprzedaż regularna rozpocznie się za tydzień, 13 października 2022 roku. Klienci dostaną w prezencie 3 miesiące YouTube Music Premium i 6 miesięcy Fitbit Premium.

Ponadto w sprzedaży będą dostępne dedykowane paski w cenach od 49 do 199 dolarów, gdyż paski można swobodnie wymieniać.