Bluetooth 5.0

Czekamy na smartfony z Bluetooth 5.0 – technologia już jest

W czerwcu, ekipa Bluetooth SIG (Special Interest Group) ogłosiła, że trwają prace nad nowym standardem bezprzewodowej wymiany danych. A właściwie – nad kolejną wersją protokołu Bluetooth, który ma wnieść większe prędkości i zapewnić znacznie lepszy zasięg.

Usprawnienia dotknęły nie tylko prędkość, z jaką przesyłane są dane – a ma się to odbywać dwa razy szybciej, niż w wypadku Bluetooth 4.0. Zasięg, na jaki można je wysyłać wzrósł czterokrotnie, zaś gabaryt pojedynczej paczki danych został zwiększony osiem razy.

Chyba najważniejszą zmianą jest zmniejszony apetyt na energię. Interfejsy Bluetooth są bardzo przydatne, choć potrafią czasem poddać próbie nawet najbardziej wydajne baterie. Obietnica energooszczędności działa na wyobraźnię. W końcu coraz więcej urządzeń jest wyposażonych w Bluetooth – od smartfonów zaczynając, a kończąc na lodówkach i ekspresach do kawy.

Jeszcze jednym godnym wzmianki ulepszeniem jest redukcja zakłóceń, które mogą występować podczas korzystania z Bluetooth, „krzyżując” się z innymi technologiami bezprzewodowej transmisji danych.

Pierwsze urządzenia, korzystające z Bluetooth 5.0 powinny pojawić się na rynku najpóźniej za pół roku. SIG spodziewa się jednak, że może to zdarzyć się znacznie wcześniej, już w pierwszym kwartale 2017 roku.

 

źródło: Bluetooth dzięki AndriodPolice