(fot. gov.pl)

Prawo jazdy w smartfonie już wkrótce. System jest gotowy do wdrożenia

Kierowcy w Polsce niebawem nie będą musieli zabierać ze sobą fizycznej wersji prawa jazdy. Zostanie ona zastąpiona jego elektronicznym odpowiednikiem.

Reklama

Zmiany w prawie zapewniły już kierowcom kilka udogodnień. Obecnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego ważność polisy OC. W razie kontroli policji, dane pobierane są z systemu. Dzięki temu, zapominalscy nie muszą już się martwić, że otrzymają mandat za brak jednego ze wspomnianych dokumentów.

Reklama

Elektroniczne prawo jazdy

Do dowodu rejestracyjnego i polisy OC dołączy prawo jazdy. Oznacza to, że wkrótce nie będziemy musieli wozić żadnego wymaganego dokumentu w papierowej wersji. Bez obaw o mandat, wszystkie trzy dokumenty zostawiamy w domu.

Jak informuje Dziennik Zachodni, powołując się na słowa ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, prawo jazdy w telefonie ma zostać udostępnione w pierwszej połowie 2020 roku. System został już przygotowany i jest gotowy do wdrożenia, ale wciąż wymagane są odpowiednie zmiany w przepisach.

Android Auto pobrany 100 mln razy z Google Play. Nie w Polsce, bo my zawsze mamy pod górkę

Obecnie elektroniczne prawo jazdy nie może być wprowadzone, bowiem według obowiązujących przepisów kierowca wciąż musi posiadać fizyczny dokument. Za jego brak nadal grozi mandat. W związku z tym, udostępnienie e-prawa jazdy nie ma aktualnie większego sensu.

Prawo jazdy w nowej formie zostanie oparte na rozwiązaniach znanych z elektronicznego dowodu rejestracyjnego. Kierowca będzie mógł je trzymać w aplikacji mObywatel w module mPojazd. Z kolei podczas kontroli, służby ważność dokumentu sprawdzą w systemie.

Dokumenty trzymane w smartfonie

Kierowcy już dziś mogą korzystać z funkcji mPojazd w aplikacji mObywatel. Dostępna jest ona zarówno w wersji na Androida, jak i iOS. Dzięki temu, możliwe jest zapisanie najważniejszych danych pojazdu w smartfonie. Użytkownik ma dostęp do następujących informacji: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny czy numer VIN.

Aplikacja umożliwia także szybkie sprawdzenie terminu badania technicznego. Dodatkowo, 30 dni przed końcem ważności badania wyświetlane jest powiadomienie z przypomnieniem. Moduł mPojazd zapewnia również opcję przechowywania danych o polisie OC – nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Z kolei wdrożenie elektronicznego prawa jazdy umożliwi wygodne sprawdzenie zgromadzonych punktów karnych. Aplikacja mObywatel staje się więc coraz atrakcyjniejszym wyborem dla kierowców i niewykluczone, że niebawem znacząco zyska na popularności.

Polecamy również:

Mercedes CLA – atrakcyjne auto, z którym można… porozmawiać

źródło: Dziennik Zachodni

 1. „Oznacza to, że wkrótce nie będziemy musieli wozić żadnego wymaganego dokumentu w papierowej wersji”. Od kilkunastu lat nie mam dowodu osobistego i prawa jazdy w papierowej wersji.

    1. Plastikowe prawo jazdy? Od kiedy? Chyba, ze masz na myśli ten laminat na papierze. No chyba, ze te nowe już są całe plastikowe, bo ja mam raptem z 2002 :) Ale to wtedy też skąd te kilkanaście lat :P

  1. Za granicą mDokumenty nie są akceptowane. „mTożsamość możesz okazać wszędzie tam, gdzie wprost nie jest wymagane okazanie dowodu osobistego lub paszportu. Usługa nie zastępuje dowodu osobistego.” mTożsamość w Polsce na poziomie krajowym akceptuje tylko PKP podczas kontroli biletów i Poczta Polska podczas odbioru przesyłek.

 2. mObywatel to obecnie najgorsza aplikacja jaką widziałem na iOS. Kompletna tandeta. Nie działa automatyczne FaceID, tylko trzeba wywoływać hasła przez FaceID. Często nie da się zatwierdzić hasła przyciskiem OK. Bubel i tyle. Widać ze tekst sponsorowany, bo nikt normalny nie napisałby o takim bublu takiego tekstu.

   1. Powiedział co wiedział :) Jak masz głupio gadać to lepiej nic nie mów. Pytanie czy kiedykolwiek używałeś iOS? Ferrari pewno tez nie jeździłeś wiec pewno tez jest gówniane.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama