(fot. gov.pl)

mPojazd wreszcie na iOS – dowód rejestracyjny i OC w iPhonie

Właściciele smartfonów Apple musieli poczekać sporo dłużej, ale w końcu aplikacja mObywatel otrzymała moduł mPojazd również w wersji na iOS.

Reklama

Ważna aktualizacja mObywatel na iOS

W sklepie App Store pojawiła się nowa wersja aplikacji mObywatel oznaczona jako 1.4.0. Wprowadza ona długo wyczekiwaną możliwość dodawania cyfrowych kopii dowodu rejestracyjnego i polisy OC, które następnie można przechowywać w smartfonie.

Reklama

Rozwiązanie, które na urządzeniach z Androidem jest już dostępne od maja tego roku, pozwala na zapisanie najważniejszych danych pojazdu. Użytkownik ma dostęp do następujących informacji: marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, a do tego może także szybko sprawdzić termin badania technicznego.

Z kolejnej funkcji zadowoleni powinni być wszyscy zapominalscy. Aplikacja 30 dni przed końcem ważności badania technicznego pokaże odpowiedni komunikat z przypomnieniem. Dzięki temu mniej osób powinno zapomnieć o wykonaniu nowego badania.

Moduł mPojazd zapewnia również opcję przechowywania danych o polisie OC. Na smartfonie możemy mieć: nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Identycznie, jak w przypadku badania technicznego, tutaj też dostępna jest funkcja wysłania przypomnienia 30 dni przed przed końcem ważności.

Profil Zaufany dla aplikacji mObywatel potwierdzisz teraz także w szpitalu

Należy pamiętać, że przed skorzystaniem musimy posiadać Profil Zaufany. Ponadto, mPojazd skierowany jest wyłącznie dla właścicieli lub współwłaścicieli pojazdów. Użytkownik musi więc być zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacz samochodu, motoru, skutera itd. Do aplikacji nie da się zaimportować danych samochodów wypożyczonych, leasingowych czy firmowych.

Mogłoby się wydawać, że odkąd jako kierowcy nie jesteśmy prawnie zobowiązani do tego, by wozić ze sobą dowód rejestracyjny samochodu i potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC, sens dołączania tych dokumentów do aplikacji mObywatel jest niewielki. Warto jednak zaznaczyć, że dane zapisane w module mPojazd mogą okazać się przydatne podczas kolizji drogowej.

Usługa mObywatel, jak i towarzysząca jej aplikacja, są ciągle rozwijane. Niestety, cały proces przebiega dość powoli, szczególnie w przypadku wersji na iOS. Ministerstwo Cyfryzacji po prostu priorytetowo traktuje aplikację na Androida, co wynika z dużej popularności tego systemu operacyjnego w Polsce. Wśród ostatnich nowości warto wymienić wprowadzenie modułów eRecepta oraz Polak za granicą, a także możliwości potwierdzenia i korzystania z Profilu Zaufanego w placówkach opieki zdrowotnej.

źródło: cashless.pl, gov.pl