(fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Jest decyzja! Prawo jazdy w aplikacji mObywatel już w grudniu

Nie trzeba będzie już wozić fizycznego prawa jazdy. Wystarczy jego cyfrowa wersja dodana w mobilnej aplikacji na smartfonie.

Aplikacja mObywatel wkrótce z modułem mPrawo Jazdy

Informacje o cyfrowej wersji dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia samochodu pojawiają się już od dłuższego czasu. Na początku tego roku dowiedzieliśmy się, że system obsługujący elektroniczne prawo jazdy jest już gotowy do wdrożenia. Przed jego wprowadzeniem wymagane były jednak odpowiednie zmiany w przepisach – zniesienie wymogu posiadania przy sobie fizycznego dokumentu.

Prawo jazdy w aplikacji.
Prawo jazdy w aplikacji mObywatel (źródło: Autokult)

Niestety, wstępnego terminu wdrożenia zmian nie udało się dotrzymać. Przepisy miały bowiem zostać dostosowane w pierwszej połowie 2020 roku. Owszem, mamy do czynienia z opóźnieniami, ale nie są one duże. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło dziś, że przed kierowcami ostatnie trzy miesiące z wymogiem posiadania prawa jazdy w kieszeni.

Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam.Marek Zagórski, Ministerstwo Cyfryzacji

Cyfrowy dokument już w grudniu

Jak słusznie zauważa Ministerstwo Cyfryzacji, w tym roku Mikołajki dla kierowców będą dzień wcześniej. Od 5 grudnia nie będą oni musieli wozić ze sobą prawa jazdy w formie fizycznego dokumentu. Niezbędne dane będzie można przechowywać w aplikacji mObywatel w module mPrawo Jazdy.

Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie. Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy – niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel.Marek Zagórski, Ministerstwo Cyfryzacji

Aplikacja mObywatel jest już dostępna, zarówno w wersji na Androida, jak i iOS. Umożliwia ona przechowywanie wielu dokumentów w formie cyfrowej. Warto dodać, że znajdziemy już w niej rozwiązania skierowane dla kierowców. Przykładowo, aplikacja umożliwia przechowywanie dowodu rejestracyjnego i danych dotyczących OC.

Jak już wspomniałem, fizyczny dokument będzie można zostawić w domu. Należy tutaj zaznaczyć, że nie będzie konieczności korzystania wówczas z aplikacji mObywatel. Podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, dokumentu w ogóle nie musimy mieć przy sobie. Natomiast podczas kontroli policji, nasze uprawnienia zostaną sprawdzone w bazie.