Reklama
Intel Alder Lake procesor
Intel Alder Lake (źródło: Videocardz)

Jak wyglądają procesory Intel Alder Lake? Są oficjalne zdjęcia

W internecie pojawiła się dotąd masa nieoficjalnych fotografii czy renderów nadchodzących procesorów 12. generacji Intela. Premiera układów powinna mieć miejsce już w tym miesiącu – wcześniej producent ujawnił techniczną stronę CPU z rodziny Alder Lake, a teraz pracownik firmy opublikował zdjęcia procesorów Intel Alder Lake.

Reklama

Intel Alder Lake w pełnej krasie

Po 5 latach modernizowania 14 nm procesu technologicznego, Intel wreszcie zdecydował się na wprowadzenie wielu zmian – przede wszystkim zmniejsza litografię w procesorach desktopowych (w mobilnych i serwerowych układach producent już korzysta z 10 nm architektury Tiger Lake). Co więcej, będą to także pierwsze na świecie konsumenckie CPU, oparte o hybrydową budowę z małymi i energooszczędnymi (mikroarchitektura Gracemont, oznaczenie literą E) oraz dużymi i wydajnymi (Golden Cove, oznaczenie literą P) rdzeniami na pokładzie.

Intel Alder Lake wczesna próbka inżynieryjna
(źródło: Videocardz)

Co więcej, procesory będą cechowały się zupełnie innymi wymiarami płytki drukowanej (PCB) oraz tak zwanej „czapki” IHS, a to przez całkowicie nowy układ pinów Socketu 1700 w konfiguracji LGA. Dotychczasowe gniazda miały 1151, a potem 1200 pinów – dodatkowe 49 nie wymagały od giganta technologicznego drastycznych zmian w wymiarach płytki drukowanej, która niezmiennie od lat miała 37,5 × 37,5 mm – nawet w pierwszej generacji procesorów Intel Core.

Bardziej zaawansowany układ najwyraźniej skłonił producenta do zwiększenia liczby pinów i najprawdopodobniej z tego względu procesory Intel Alder Lake będą miały inne niż poprzednicy wymiary – 47,5 × 37,5 mm. Na fotografii, opublikowanej przez wysoko postawionego pracownika Intela, Gregory’ego Bryanta, widać dwa gotowe procesory 12. generacji Intela.

Niestety, nie mamy informacji, jakie to dokładnie modele, ale zdjęcie potwierdza wcześniejsze przecieki oraz plotki, bowiem układy mają prostokątny kształt.

Premiera procesorów Alder Lake ma mieć miejsce już za 3 tygodnie, dokładnie 28 października, natomiast sprzedaż powinna rozpocząć się 4 listopada.