procesor Intel logo
źródło: Intel

Znamy szczegóły dotyczące gniazda LGA1700 pod nadchodzące procesory Intel Alder Lake

Premiera procesorów Alder Lake zbliża się wielkimi krokami. Dwunasta generacja układów Intela powinna mieć swój debiut już w październiku bieżącego roku. Wraz z nimi, światło dzienne ujrzą nowe płyty główne z serii 600, wyposażone w całkowicie nowe gniazdo LGA1700.

Dotychczasowe układy chłodzenia mogą nie obsłużyć LGA1700

Dzięki nowym raportom, możemy poznać kilka ważnych szczegółów dotyczących nadchodzącego gniazda pod procesory Intela. Najważniejsze są wymiary, bo to na ich podstawie będziemy mogli wstępnie ocenić, czy dotąd wydane systemy chłodzenia kompatybilne z podstawkami LGA1200 oraz LGA1151 będą pasowały pod nowy socket.

(źródło: Igor’sLab)

Obecnie sprzedawane coolery mają układ otworów montażowych 75 × 75 mm. LGA1700 będzie wymagało szerszych rozstawów na poziomie 78 × 78 mm. Dodatkowo, nadchodzące gniazdo Intela będzie sytuowało IHS procesora kilka milimetrów niżej. Rozpraszacz ciepła CPU nie będzie miał kształtu kwadratu, jak dotychczas w LGA1200, tylko prostokąta o wymiarach 37,5 × 45 mm.

(źródło: Igor’sLab)

Może to skutkować niemałym problemem dla projektantów układów chłodzenia. Najprawdopodobniej już teraz zastanawiają się nad rozwiązaniem dostosowanym pod nowy socket. Jeżeli producenci radiatorów i wentylatorów nie znajdą odpowiedniego wyjścia z sytuacji, to będą zmuszeni tworzyć specjalne edycje swoich coolerów, specjalnie dla podstawki Intel LGA1700.

(źródło: Igor’sLab)

Rendery ze strony Igor’sLab potwierdzają prostokątny kształt procesora, gdzie rozkład pinów podzielony został na dwa sektory, w kształcie litery „L”. Dodatkowo szkice podstawki sugerują, jak samo gniazdo powinno zostać umiejscowione na płycie głównej w standardzie ATX, z dokładnymi wymiarami. To ważne, ponieważ elementy gniazda dla procesora nie powinny kolidować z innymi częściami płyty głównej, a zwłaszcza ze ścieżkami sygnałowymi wbudowanymi w PCB.

Socket LGA1700 po raz pierwszy ujrzymy wraz z nowymi płytami głównymi opartymi na chipsetach z serii 600. Data dokładnej premiery nie jest jeszcze znana, ale wcześniejsze plotki mówiły o czwartym kwartale, a dokładniej o końcu października tego roku. Wraz z nowymi płytami głównymi ujrzymy kolejną serię desktopowych procesorów Intel Core 12. generacji, opartej na mikroarchitekturze Alder Lake-S.