smartfon smartphone
(fot. pxhere.com)

Google chroni nas przed propagandą. Dwie domeny z Polski zablokowane w Wiadomościach i Discover

Google aktywnie przeciwdziała szerzeniu fake newsów na temat wojny w Ukrainie – jej przebiegu oraz konsekwencjach, także w postaci ucieczek osób z terenów objętych walkami. Z tego powodu wiadomości z dwóch polskich domen przestaną pojawiać się w aktualnościach na smartfonach i desktopach.

Dwie domeny z Polski zablokowane przez Google

Google wraz z firmą Mandiant zajmują się badaniem treści internetowych, które przekazują informacje o wojnie w Ukrainie. Jak się okazuje, niektóre serwisy specjalizują się w publikowaniu niesprawdzonych danych czy wręcz upowszechnianiu kłamstw. Część z nich nie kryje się również ze swoimi prorosyjskimi sympatiami.

Mandiant, które jest aktualnie częścią Google Cloud, pomaga namierzyć kampanie wymierzone w Stany Zjednoczone i Ukrainę, a także mające na celu wspierać militarne działania Rosji. W Polsce wykryto dwa duże źródła takich treści. Google zdecydowało więc zablokować dwie domeny, aby publikowane przez nie informacje nie mogły pojawiać się w Wiadomościach Google oraz w zakładce Discover.

Treści publikowane były w języku polskim i docierały do polskich odbiorców. By ukrócić szkodliwe działania, Google zdecydowało o drastycznym obcięciu jakichkolwiek zasięgów – nawet najbardziej nośne fake newsy nie będą proponowane przez algorytmy Wiadomości Google czy karty Discover. Firma nie podała dokładniejszych danych dotyczących wspomnianych polskich domen.

Google prześwietla wiele kanałów YouTube i serwisów pod kątem treści

Tysiące zablokowanych kanałów YouTube

Kolejnymi „ofiarami” dochodzeń Google są twórcy udostępniający treści w języku rosyjskim, niemieckim, perskim, angielskim, hindi, urdu i chińskim. Bywali oni powiązani z rządowymi agencjami, a nawet organizacjami współpracującymi z wywiadem. Wspierały atak Rosji na Ukrainę, wyrażały poparcie dla Grupy Wagnera, prezentowały zafałszowany obraz codziennego życia w Rosji i podnosiły krytyczne głosy wobec okazywania pomocy uchodźcom.

Na innych kanałach YouTube i blogach Bloggera zamieszczano spamerskie treści dotyczące Chin – między innymi zakłamujące to, jak Chińczycy dobierają muzykę czy rozrywkę, a także zawierające nieprawdziwe informacje na temat polityki zagranicznej USA.

Łączna liczba zablokowanych kanałów YouTube oraz blogów na platformie Blogger, przekroczyła 7400. A są to dane z „oczyszczania” Google’a jedynie za styczeń 2023 roku. Jak widać, pracownicy firmy wciąż mają ręce pełne roboty, byle tylko upewnić się, że należące do niej serwisy i mechanizmy nie przyczyniały się do szerzenia mowy nienawiści oraz fake newsów – czyli w gruncie rzeczy naszej nowej internetowej codzienności.

Pełny raport dotyczący działań Google i Mandiant znajdziecie pod tym linkiem.