AMD Ryzen X670E płyta główna GIGABYTE
źródło: GIGABYTE

Płyty B650 nie obsługują dużej ilości pamięci DDR5

Zmiany, zmiany. Pamięć operacyjna DDR5 nie tylko znacząco zwiększyła częstotliwości, z jakimi pracują kości RAM, ale i spowodowała, że producenci – tacy jak Corsair, zaczęli eksperymentować z dość nietypowymi pojemnościami na jednej kości. Wszystko wskazuje na to, że te moduły nie do końca lubią się z płytami głównymi B650 dla najnowszych procesorów AMD Ryzen 7000.

Pamięci DDR5 o pojemności 24 GB nie lubią się z płytami z chipsetem B650

Sprzęt komputerowy cały czas idzie do przodu, podobnie jak wielkości pamięci. Kiedyś standardem w każdym komputerze było 16 GB RAM, jednak tyle powoli przestaje wystarczać, dlatego w zestawach komputerowych montuje się już większe ilości RAM. Najczęściej widzimy moduły RAM o pojemności 8 lub 16 GB, jednak standard DDR5 może sprawić, że komputery osobiste będą coraz częściej wyposażane w dość nietypowe wartości RAM.

Corsair jako jeden z pierwszych producentów wprowadził do regularnej sprzedaży moduły, gdzie pojedyncza kość ma do dyspozycji 24 GB – w podwójnym zestawie pracującym w konfiguracji dwukanałowej jest to zatem 48 GB. 8 dodatkowych gigabajtów na kości wydaje się naprawdę fajną opcją – jest to alternatywa dla osób, dla których 32 GB to za mało, a 64 GB za dużo. Niestety, obecnie nie każdy może sobie na taki zestaw pozwolić.

Nie chodzi o cenę 1000 złotych, tylko o brak wsparcia pamięci Corsair VENGANCE DDR5 o pojemności 24 GB dla płyt głównych z chipsetem B650 (chociaż określony zestaw nie ma certyfikatu AMD EXPO, tylko Intel XMP 3.0 – co też może być znaczące). To znaczy sama płyta wykrywa moduły i bezproblemowo wejdziemy do BIOS-u, który wykrywa 24/48/96 GB pamięci RAM, jednak problem pojawia się w momencie, gdy chcemy przejść do systemu Windows, bo ten po prostu się nie uruchamia.

Obecnie z tym nic nie zrobimy – trzeba czekać na aktualizację BIOS-u płyty głównej

Pamięci DDR5 o pojemności 24 GB to z pewnością fajna nowość na rynku, jednak trzeba mieć z tyłu głowy, że początkowo coś może nie działać. Nie jest to tak naprawdę ogromny problem, ponieważ odpowiednia aktualizacja BIOS-u powinna rozwiązać całą sprawę – teraz trzeba czekać na producentów płyt głównych, którzy takowe wprowadzą.

Corsair Vengance DDR5 48 GB
Pamięci Corsair VENGANCE DDR5 2x 24 GB (źródło: Corsair)

Wtedy płyty z chipsetem B650 pod najnowsze procesory AMD Ryzen 7000 polubią się z pamięciami DDR5 o pojemności 24 GB/48/96 GB.