Play router Huawei 5G CPE Pro 2
Router Huawei 5G CPE Pro 2 (źródło: Blog Play)

Stało się: Play uruchamia sieć 5G w pierwszej polskiej metropolii

Co prawda mówiło się od tym od pewnego czasu, ale nie spodziewaliśmy się, że nastąpi to jeszcze w 2019 roku (tylko dopiero na początku przyszłego). Tymczasem Play poinformował dziś o uruchomieniu sieci 5G w pierwszej polskiej metropolii.

Reklama

Play uruchamia sieć 5G w Polsce

Operator poinformował o rozpoczęciu współpracy z Miastem Gdynia, co pozwoli mieszkańcom tego miasta korzystać z sieci 5GPlay zdecydował się na dość nietypowe posunięcie, bowiem zmodernizuje ponad 100 stacji bazowych, pracujących w paśmie 2100 MHz. Do tego będzie dysponował routerami Huawei 5G CPE Pro 2, dzięki którym możliwe jest współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G. Tym samym będzie mógł udostępnić sieć piątej generacji na szeroką skalę na długo przed zakończeniem aukcji częstotliwości przeznaczonych stricte dla 5GPlay jest jednym z pierwszych operatorów na świecie, który wdroży to rozwiązanie.

Reklama
Play router Huawei 5G CPE Pro 2
Router Huawei 5G CPE Pro 2 (źródło: Blog Play)

Play podaje, że już dzisiaj ponad 47% populacji jest w zasięgu sieci pozwalającej na korzystanie z prędkości transmisji danych zbliżonej do rzeczywistych osiągów 5G. Dzięki modernizacji operator jako pierwszy w Polsce udostępni sieć 5G na obszarze aglomeracji trójmiejskiej. W pierwszej kolejności stanie się to w Gdyni, ale docelowo zasięgiem ma zostać objęty obszar całego trójmiasta.

Cieszymy się, że to właśnie Gdynia będzie jednym z pierwszych miast, którego mieszkańcy będą mogli doświadczyć korzyści, które niesie ze sobą 5G. Nasze miasto jest otwarte na inicjatywy w zakresie nowoczesnych technologii, które odpowiadają na dynamicznie zmieniające się potrzeby współczesnego społeczeństwa. Wierzymy, że jest to szansa na to, by mieszkańcy Gdyni skorzystali z zalet sieci 5G. Dodatkowo ufamy, że przyczynimy się do rozwoju tej zaawansowanej technologii, która bezpośrednio wpłynie na budowę wzrostu gospodarczego w naszym kraju – powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia.

Jak deklaruje Play, wdrożenie projektu na skalę komercyjną uzależnione jest wyłącznie od dostępności kompatybilnych urządzeń i uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych. W ofercie operatora znajduje się już Huawei Mate 20 X 5G i prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości uzupełnią ją kolejne urządzenia obsługujące sieć 5G.

Źródło: informacja prasowa