Play logo
fot. Pixabay, Wikipedia

5G od Play obejmie zasięgiem ~40% powierzchni Trójmiasta

Ogromnie zaskoczyły nas informacje, że Play zamierza uruchomić komercyjne 5G w Polsce już na początku 2020 roku. Jako pierwsi dostęp do niego dostaną mieszkańcy Trójmiasta – operator obejmie zasięgiem sieci piątej generacji około 40% powierzchni tego obszaru.

Reklama

Jako pierwsza o zamiarach Play poinformowała Gazeta Wyborcza, która dowiedziała się, że operator złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zgodę na uruchomienie 5G w paśmie 2100 MHz, które aktualnie wykorzystywane jest przez 4G LTE. Fioletowy zamierza „odpalić” sieć nowej generacji na aż 101 stacjach bazowych na terenie Trójmiasta. To zaskakujące posunięcie, ponieważ jeszcze do niedawna spodziewaliśmy się, że 5G będzie udostępniane na częstotliwościach 700 MHz (spółka „Polskie 5G„) i od 3,4 GHz do 3,8 GHz – a te ostatnie mają zostać zlicytowane dopiero w pierwszej połowie 2020 roku (planowo proces ich rozdysponowywania ma się zakończyć w połowie przyszłego roku).

Reklama

Jak z kolei szacuje serwis Telko.in, 5G od Play pokryje swoim zasięgiem od 100 km² do nawet 150 km² powierzchni Trójmiasta, w skład którego wchodzą Gdańsk, Gdynia i Sopot, czyli od 25% do 35% jego całego obszaru. Jednocześnie można się spodziewać, że ilościowo do sieci nowej generacji dostęp dostanie więcej klientów. Ma ona działać w trybie „dynamic spectrum sharing”, tj. z dynamicznym przydziałem zasobów radiowych dla różnych technologii sieciowych, a więc równolegle do sygnału sieci 3G i 4G. W praktyce przełoży się to na możliwość zagospodarowania ~35 MHz pasma w zakresie 2100 MHz dla 5G. Dla porównania, w częstotliwościach stricte dla 5G (od 3,4 GHz do 3,8 GHz) może to być nawet 80 MHz.

Podejście Play do sposobu wdrożenia sieci nowej generacji w Polsce jest zaskakujące. Nie można wykluczyć, że operator zdecyduje się na podobny krok również w innych lokalizacjach. Jak zauważa serwis źródłowy, byłoby to możliwe wszędzie tam, gdzie wdrożono techniki, określane mianem „5G Ready”. Fioletowy wciąż jednak oficjalnie nie komentuje powyższych doniesień, więc dopiero przyszłość pokaże, w jaki sposób zamierza rozszerzać swój zasięg 5G na terenie naszego kraju.

Źródło: Telko.in

Reklama