Play logo
fot. Pixabay, Wikipedia

Play może jako pierwszy uruchomić sieć 5G w Polsce

Do tej pory wszystko wskazywało na to, że komercyjna sieć 5G zostanie uruchomiona w Polsce najwcześniej w drugiej połowie 2020 roku. Tymczasem okazuje się, że Play może zacząć ją wykorzystywać dużo wcześniej niż pozostali operatorzy. Co więcej, bez konieczności ponoszenia znaczących nakładów finansowych.

Reklama

Najczęściej o testach sieci 5G w Polsce informują Orange i Play – obaj nawet pozwolili przyłączyć się do nich szeregowym użytkownikom. Coś tam w temacie działa też T-Mobile, natomiast Plus zdaje się nie szukać rozgłosu, ponieważ jako jedyny operator w Polsce (z tzw. Wielkiej Czwórki) ani razu nie pochwalił się publicznie, że sprawdza możliwości 5G (co nie musi oznaczać, że wcale tego nie robi).

Reklama

Play jako pierwszy uruchomi sieć 5G w Polsce?

Nie wszyscy muszą wiedzieć, że do obsługi klientów w standardzie 5G przeznaczone są przede wszystkim częstotliwości od 3,4 GHz do 3,8 GHz, których licytacja ma się planowo zakończyć w połowie przyszłego roku. Oznacza to, że sieć piątej generacji zostanie komercyjnie udostępniona na nich najwcześniej w drugiej połowie 2020 roku. Oprócz tego, do świadczenia usług 5G ma służyć także pasmo 700 MHz – spółka „Polskie 5G” będzie jedynym hurtowym operatorem w jego przypadku.

W jaki więc sposób Play mógłby wdrożyć 5G znacznie wcześniej? Jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza, operator złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zgodę na uruchomienie na terenie Trójmiasta sieci 5G w paśmie 2100 MHz (aktualnie wykorzystywane jest ono przez 4G LTE). Fioletowy chciałby zacząć świadczyć usługi w nowym standardzie już na początku 2020 roku. Co więcej, zaplanował aż 101 stacji bazowych 5G na tym obszarze!

Nic nie wskazuje na to, żeby pozostali operatorzy również mieli zdecydować się na podobny krok, więc Play jako pierwszy operator w Polsce może udostępnić komercyjne 5G. Fioletowy najprawdopodobniej jednak i tak przystąpi do aukcji częstotliwości 3,4-3,8 GHz, aby móc oferować sieć 5G na różnych pasmach. W tym także na 700 MHz, bowiem zamierza dołączyć do spółki „Polskie 5G” (Plus, Orange i T-Mobile już to zrobili).

5G będzie prawdziwą żyłą złota dla budżetu Polski

5G będzie prawdziwą żyłą złota dla budżetu Polski

Źródło: Gazeta Wyborcza