Play logo
źródło: Pixabay / Pexels

Play też to będzie robił! Zablokuje smartfon, jeśli ktoś przestanie go spłacać

Nieuczciwi klienci to zmora każdego przedsiębiorstwa. Co prawda istnieją rozwiązania, pozwalające skłonić delikwenta do uregulowania należności za wykonaną/świadczoną usługę, lecz nie zawsze od razu robią to skutecznie. Play zdecydował się na drastyczne posunięcie – zablokuje smartfon, jeśli ktoś nie będzie spłacał rat za niego.

Reklama

Branie smartfona w abonamencie to powszechna praktyka

Wielu klientów przywykło do podpisywania co (najczęściej) dwa lata kolejnej umowy z operatorem i brania nowego smartfona na raty. Osoby, które się na to decydują, cenią sobie przede wszystkim wygodę takiego rozwiązania – urządzenie spłacane jest w dogodnych ratach i cała płatność (wraz z opłatą za abonament) jest kierowana na jedno konto.

Niestety, nie wszyscy klienci rzetelnie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec operatora. Powody są różne – czasami są to po prostu chwilowe problemy finansowe, choć zdarza się też, że ktoś po prostu przecenił swoje możliwości i nie jest w stanie spłacać na czas wysokich rat za smartfon. No i w końcu są także delikwenci, którzy zwyczajnie wyłudzają urządzenie i go nie spłacają (biorą na raty, sprzedają w lombardzie czy gdzieś indziej i nic sobie nie robią z wysyłanych wezwań do zapłaty).

Reklama

To musiało się tak skończyć – Play zablokuje smartfon, jeśli ktoś go nie będzie spłacał

Kiedy w lutym 2017 roku Plus poinformował, że zamierza blokować urządzenia, jeżeli klient, który je kupił, nie będzie spłacać rat, na operatora wylała się lawina krytyki, bowiem do tamtej pory sprzęt od razu przechodził na własność użytkownika, nawet zanim go całkowicie spłacił.

Niewiele później (w kwietniu 2017 roku) do Plusa dołączył T-Mobile i przez długi czas utarło się, że kupując smartfon czy inne urządzenie „z drugiej ręki”, lepiej unikać tych, które wzięto na raty w Plusie i T-Mobile, bowiem nie wiadomo, czy sprzedający je jest uczciwy i będzie dalej spłacał raty (w przeciwnym przypadku na kupującego czekała przykra niespodzianka).

Pod koniec lipca do Plusa i T-Mobile dołączył Orange, mimo że jeszcze dwa lata wcześniej operator deklarował, że nie ma takiego zamiaru. Nie można jednak go za to krytykować, w końcu to umowa wiązana – klient dostaje od razu sprzęt o czasami niemałej wartości, operator mu ufa, że będzie go spłacać, bowiem on już za niego zapłacił dystrybutorowi, więc ma prawo się chronić przed nieuczciwymi delikwentami.

smartfon smartphone Play logo
fot. rawpixel.com / Pexels

Teraz również Play poinformował, że wprowadza „rozwiązanie na nieuczciwych kupujących”, tj. będzie robił to samo, co jego konkurenci. Jeżeli klient przestanie spłacać raty za smartfon i pomimo wezwań do zapłaty nie ureguluje należności, operator zablokuje IMEI. Odpowiednie zapiski znalazły się w regulaminach nowych ofert, więc nowe zasady weszły już w życie.

Ma to zniechęcić osoby, które od razu zakładają, że nie spełnią swoich zobowiązań wobec Play. Wiadomo, że zabieg ten nie zlikwiduje całkowicie problemu z nieuczciwymi klientami, jednak być może zmniejszy skalę zadłużenia wobec operatora.

Jako że Play był ostatnim „źródłem” smartfonów bez wizji blokady, wiele osób może zmartwić taki obrót spraw, jeśli chciałyby kupić urządzenie „z drugiej ręki”. Operator pracuje nad stroną, na której będzie można sprawdzić (po numerze IMEI) dany sprzęt został wzięty na raty. Podobną przygotował już Plus.

Polecamy również:

 1. I tak praktycznie umiera rynek odkupu urządzeń z drugiej ręki i kupowanie telefonów po taniości na portalach aukcyjnych, które ktoś wziął na umowę u operatora…

   1. Xiaomi powinno mieć jako logo cebulę, pasowało by idealnie tylko czy Apple by się nie przyczepiło, bo jeśli byłaby nadgryziona to na pewno

   1. Wręcz przeciwnie, przez cwaniactwo jakie jest wszechobecne w Polsce, jakoś nigdzie indziej w europie nie ma takich metod a przypomnę, że Orange i T-Mobile są nie tylko u nas, jak widać w cebulandii jak zwykle trzeba stosować specjalne sposoby na januszerie…

    1. Gdyby ten kraj był normalny, ludzie by zarabiali jak należy, każdy byłby szczęśliwy i byłoby mniej kombinatorów i przekrętasów.

     1. Szczerze w to wątpię.
      To jest tak głęboko zakorzenione w społeczeństwie, że poprawa warunków życia niewiele tu zmieni.

     2. Ja tak nie uważam. Pomyśl co robią inne kraje, jakie przekręty i machloje w białych rękawiczkach. Rządy i różne służby kradną miliardy. Żałować Kowalskiemu że weźmie telefon w abonamencie, sprzeda go i nie płaci abonamentu. Operatorzy na tym tracą więc poszli po rozum do głowy w głupi sposób. Od wielu ludzi nie idzie w żaden sposób wyegzekwować pieniędzy, a płacą za to ci którzy kupią taki sprzęt z drugiej ręki.

 2. „Nieuczciwi klienci to zmora każdego przedsiębiorstwa.”

  A nieuczciwi przedsiębiorcy to zmora każdego klienta. UKE/UOKIK powinny stanowczo ukrócić takie praktyki.

  1. Jakie? Blokady IMEI? Własnie bardzo dobrze. Fakty są takie kto kupuje telefon i ma za niego płacić to ta blokada mu wisi.

   1. Fakty są takie, że taki człowiek ma prawo odsprzedać taki telefon, siec nie ma prawa karać nabywcy a tylko tego kto podpisał z nimi umowę, wszystkie sieci powinny dostawać za każdy taki zablokowany telefon karę w wysokości 10% rocznego przychodu!

   2. 1. Jako kupujący taki telefon nie możesz go sprzedać i zamienić na lepszy lub tańszy model przez dwa lata, nawet jeśli cały ten czas uczciwie płacisz
    2. Jako uczciwy nabywca sprzętu z drugiej ręki ryzykujesz, że nagle telefon przestanie ci działać i nie możesz z tym w praktyce nic zrobić.

    Poza konsumentami cierpi też planeta, bo ubicie rynku wtórnego prowadzi do zwiększonej produkcji elektrośmiecia

    1. 1. Jeśli chcesz zmienić to nie kupujesz telefonu u operatora.
     2.Jeśli ktoś chce sprzedać telefon może to zrobić wtedy podaje konto do wpłat operatora zamiast brania kasy dla siebie. Proste.

     1. Poprzez zmianę IMEI? To jest nielegalne tak jak byś zmienił VIN w samochodzie.

     2. Zdalnie chłopak zdejmuje blokadę knox itp. bez możliwości jej ponownego założenia, nie ma to nic wspólnego ze zmianę imei. Każdy serwisant w samsungu może to zdjąć, ale im nie wolno. Miałem S10+ z Plusa zablokowany, 30 min i telefon był odblokowany.

     3. Ale blokada IMEI nie polega na zablokowaniu softu w telefonie tylko w systemie operatorów więc jakim sposobem zdjęcie KNOX odblokowuje telefon? Jedyny sposob na blokadę IMEI to zapłacenie albo wyjazd po za granice Polski.

     4. Nie masz racji, zablokowany przez plusa bądź t-mobile telefon nie działa również za granicą, to nie do końca jest blokada imei taka jak w przypadku kradzieży telefonu, miałem kiedyś telefon który na wyspach nie działał a w Polsce śmigał, operatorzy stosują inny rodzaj blokady za niepłacone raty za sprzęt.

 3. Hmm ale to jest w ogóle legalne? Ja rozumiem jak ktoś nie płaci to są metody żeby te pieniądze odzyskać ( nie mówię o ich skuteczności bo to operator udzielając pożyczki bierze ryzyko kredytowe na siebie tak jak jest w przypadku banku).
  Dlatego telefon, który jest własnością klienta nawet w przypadku nie spłacania rat jeśli jest blokowany to wydaje się to przynajmniej dziwne- przecież operator ma wszelkie dane i środki by prowadzić windykację czy skierować sprawę do sądu….
  Zabija to rynek wtórny:/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama