Blokada IMEI zawitała do Orange. 2 lata temu nie było jej w planach 16 blokada IMEI

Blokada IMEI zawitała do Orange. 2 lata temu nie było jej w planach

Plus i T-Mobile wprowadzili opcję zablokowania IMEI niespłacanego telefonu nieco ponad trzy lata temu. W czerwcu 2018 roku rzecznik Orange zapewniał, że Pomarańczowi nie mają takich planów, lecz najwyraźniej to uległo zmianom. Blokada IMEI pojawiła się w regulaminie sprzedaży ratalnej.

Blokada IMEI stała się faktem

Jak podaje portal GSMOnline, w regulaminie sprzedaży ratalnej u Pomarańczowych pojawił się zapis jednoznacznie wskazujący na możliwość założenia blokady IMEI przez operatora. Oczywiście tylko w przypadku, kiedy klient będzie zalegał ze spłacaniem rat. Co istotne, Orange zaznacza, że ewentualna blokada zostanie poprzedzona informacją o jej przeprowadzeniu w przypadku nieuregulowania zaległości do danego terminu.

Orange Flex
Orange Flex (źródło: Orange Polska)

Co również istotne, blokada IMEI nie jest nieodwracalna – po uregulowaniu zaległych płatności, ta jest po prostu zniesiona, bez żadnych dodatkowych opłat. Zerknijcie zresztą, jak dokładnie wygląda to w regulaminie – pkt. 15 brzmi:

15. W przypadku naruszenia przez Państwa obowiązku płatności za raty możemy zdalnie zablokować numer IMEI Urządzenia po upływie przewidzianego w Harmonogramie spłaty rat terminu płatności.
1) Zanim zablokujemy numer IMEI Urządzenia, przekażemy Państwu informację o tym zamiarze. Wskażemy tam termin, w którym będziemy oczekiwać zapłaty za zaległe raty. Po jego bezskutecznym upływie możemy zablokować numer IMEI.
2) Informację o zamiarze blokady numeru IMEI skierujemy w formie pisemnej, elektronicznej, wiadomości SMS lub telefonicznie.
3) Blokada numeru IMEI zostanie zniesiona, bez dodatkowych opłat, po uregulowaniu zaległych płatności.
4) Blokada numeru IMEI uniemożliwia korzystanie z usług telekomunikacyjnych na Urządzeniu w każdej sieci telekomunikacyjnej.

Pełny regulamin możecie przeczytać klikając tutaj. Co ważne, obowiązuje on od 20 lipca 2020 roku.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Dwa lata temu nie było takich planów

Nie zrozumcie mnie źle – to nie jest żadna nagonka na Pomarańczowych. Prawo nie działa wstecz, przytoczony regulamin obowiązuje dopiero od dwóch dni, a wspominane zapewnienia mają ponad dwa lata. Mogło się sporo zmienić.

Warto jednak mieć na względzie, że jeszcze rok temu Orange nie miało planów wprowadzania blokady IMEI. Ciekawe co zmieniło się w międzyczasie? Być może oszuści dostrzegli, że Plus i T-Mobile blokują smartfony i zaczęli masowo wyłudzać urządzenia od Orange?

*na zdjęciu głównym: Huawei P40 Plus (recenzję możecie przeczytać tutaj)