Blokada IMEI zawitała do Orange. 2 lata temu nie było jej w planach

Plus i T-Mobile wprowadzili opcję zablokowania IMEI niespłacanego telefonu nieco ponad trzy lata temu. W czerwcu 2018 roku rzecznik Orange zapewniał, że Pomarańczowi nie mają takich planów, lecz najwyraźniej to uległo zmianom. Blokada IMEI pojawiła się w regulaminie sprzedaży ratalnej.

Blokada IMEI stała się faktem

Jak podaje portal GSMOnline, w regulaminie sprzedaży ratalnej u Pomarańczowych pojawił się zapis jednoznacznie wskazujący na możliwość założenia blokady IMEI przez operatora. Oczywiście tylko w przypadku, kiedy klient będzie zalegał ze spłacaniem rat. Co istotne, Orange zaznacza, że ewentualna blokada zostanie poprzedzona informacją o jej przeprowadzeniu w przypadku nieuregulowania zaległości do danego terminu.

Orange Flex
Orange Flex (źródło: Orange Polska)

Co również istotne, blokada IMEI nie jest nieodwracalna – po uregulowaniu zaległych płatności, ta jest po prostu zniesiona, bez żadnych dodatkowych opłat. Zerknijcie zresztą, jak dokładnie wygląda to w regulaminie – pkt. 15 brzmi:

15. W przypadku naruszenia przez Państwa obowiązku płatności za raty możemy zdalnie zablokować numer IMEI Urządzenia po upływie przewidzianego w Harmonogramie spłaty rat terminu płatności.
1) Zanim zablokujemy numer IMEI Urządzenia, przekażemy Państwu informację o tym zamiarze. Wskażemy tam termin, w którym będziemy oczekiwać zapłaty za zaległe raty. Po jego bezskutecznym upływie możemy zablokować numer IMEI.
2) Informację o zamiarze blokady numeru IMEI skierujemy w formie pisemnej, elektronicznej, wiadomości SMS lub telefonicznie.
3) Blokada numeru IMEI zostanie zniesiona, bez dodatkowych opłat, po uregulowaniu zaległych płatności.
4) Blokada numeru IMEI uniemożliwia korzystanie z usług telekomunikacyjnych na Urządzeniu w każdej sieci telekomunikacyjnej.

Pełny regulamin możecie przeczytać klikając tutaj. Co ważne, obowiązuje on od 20 lipca 2020 roku.

Dwa lata temu nie było takich planów

Nie zrozumcie mnie źle – to nie jest żadna nagonka na Pomarańczowych. Prawo nie działa wstecz, przytoczony regulamin obowiązuje dopiero od dwóch dni, a wspominane zapewnienia mają ponad dwa lata. Mogło się sporo zmienić.

Warto jednak mieć na względzie, że jeszcze rok temu Orange nie miało planów wprowadzania blokady IMEI. Ciekawe co zmieniło się w międzyczasie? Być może oszuści dostrzegli, że Plus i T-Mobile blokują smartfony i zaczęli masowo wyłudzać urządzenia od Orange?

*na zdjęciu głównym: Huawei P40 Plus (recenzję możecie przeczytać tutaj)