LG G6

Kolejny operator będzie blokował smartfony, jeżeli klient nie zapłaci rat

Hm, wygląda na to, że Plus nie będzie jedynym operatorem, który zamierza blokować smartfony, jeżeli klient nie wywiązuje się z umowy i nie płaci rat za niego. Na to samo zdecydował się bowiem właśnie kolejny, działający w Polsce telekom, T-Mobile.

Reklama

Nad klientami, którzy od dzisiaj podpiszą nową umowę z tą siecią i dobiorą do niej jakiś smartfon, zawiśnie widmo zablokowania urządzenia, jeżeli nie będą płacili za niego rat. Oczywiście operator zapewne nie zrobi tego następnego dnia po upłynięciu terminu płatności za fakturę, ale prędzej czy później (czyli po którymś upomnieniu) na pewno.

Reklama

Co ważne, dotyczy to wyłącznie nowo zakupionych urządzeń. Te, dobrane do nowych umów, podpisywanych do wczoraj, nie zostaną zablokowane – nawet, jeśli klient nie będzie płacił rat za nie. Warto więc zwracać uwagę na to, kiedy sprzęt był wzięty, jeżeli zamierzamy kupić go z tzw. drugiej ręki.

Wypadałoby też wiedzieć, że „zablokowanie” smartfona nie oznacza jego „uceglenia” – urządzenie po prostu nie zaloguje się do żadnej, polskiej sieci. Oczywiście po zapłaceniu rat zostanie odblokowane i będzie z niego można normalnie dzwonić, esemesować i korzystać z internetu.

*Na zdjęciu tytułowym LG G6 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję)

Źródło: Telepolis

 1. W jaki sposób można redakcji podsyłać ciekawe newsy do przejrzenia/opublikowania?
  Tutaj ciekawostka dotycząca bezpieczeństwa Androida (a raczej braku)…
  www. wired. com/2017/04/obscure-app-flaw-creates-backdoors-millions-smartphones/

   1. Już znalazłem wcześniej i wysłałem. Czy tam obowiązuje jakiś format? Czy można wysyłać ciekawe linki, czy samemu pisane teksty? Bardzo skrótowo to opisaliście :)

 2. No i dobrze. Akurat prawo w Polsce chroni takich ratalnych zlodziei, wiec firmy musza same sie bronic. Dziwne, ze tak pozno sie obudzili.

  1. Tak i dlatego najlepiej wylać dziecko z kąpielą. A później będzie zdziwienie operatorów, że klienci wolą kupić telefon też na raty ale w normalnym sklepie oraz zdziwienie osób, które nie zorientowane o tym zapisie w umowie kupią taki telefon a później będą miały problem z jego sprzedażą i na koniec jeszcze zdziwienie osób, które też o przepisie nie wiedziały i kupiły taki telefon a następnie bez ich winy został on zablokowany.

 3. Nie chcę mi się w to wierzyć, dlatego że jeśli idziemy do operatora komórkowego i kupujemy abonament to telefon komórkowy jest traktowany jako dodatek do usługi. Z drugiej strony gdy jesteśmy Właścicielem tego telefonu mamy do niego pełne prawa, a Nikt poza nami właścicielami tych praw nie ma nie może ingerować ani blokować nam telefonu ze względu że jest to ingerencja w naszą prywatność. Różne są sytuacje dlaczego ktoś może nie zapłacić rachunku, operator na pewno tego nie będzie wiedział. Następną rzeczą przecież jest opcja że ktoś może telefon odsprzedać, w umowie z firmą telekomunikacyjna nie ma zastrzeżeń że takiego telefonu Nie można sprzedać, dlatego już na samej tej podstawie firma telekomunikacyjna nie ma prawa blokować żadnych telefonów. Po trzecie sprawa jest kontrowersyjna Podejrzewam że nie jest legalna i nie jest zgodne z prawem.

  1. Obecnie u operatorów nie występuje juz praktycznie oferta subsydiowana czyli ze tel masz za 1 zł . Masz niższy niż kiedyś abonament(rabat za zakup na raty) i jest wyszczególniona rata za urządzenie które kupujesz. Wiec dopóki nie spłacisz telefonu (rat) nie do końca jesteś jego właścicielem. Znam osobę która kupiła tel z drugiej ręki zakupiony w plusie i właśnie został zablokowany IMEI. Pozdrawiam

   1. Przepisy bardzo jasno i klarownie opisują odpowiedzialność za pochodzenie rzeczy lub własności intelektualnej w tym usługi przeznaczonej do wprowadzenia na rynek. Jeśli ktoś kupuje telefon którego finansowanie jest określone po przez umowę cywilno-prawną i nie wywiązuję się z tych warunków, czego skutkiem jest zerwanie umowy przez drugą stronę, oraz nie spłaci w całości wartości urządzenia (zgodnie z kodeksem cywilnym) to dochodzi do przestępstwa przywłaszczenia mienia lub w określonych sytuacjach, do wyłudzenia. Oznacza to że wprowadza na rynek towar pochodzący z przestępstwa za co grozi odpowiedzialność karna. Oznacza to że gdy ktoś kupi telefon a sieć mu go zablokuje, wówczas może zgłosić do organów ścigania iż nabył przedmiot pochodzący z przestępstwa, w sposób nie celowy rzecz jasna. Osoba taka będzie musiała zwrócić kupującemu pieniądze a sama będzie odpowiadać za przestępstwo.

  2. Nie rozumiesz do końca na czym to polega. Mowa tu o „Blokowaniu telefonu” ale to nie jest tak naprawdę blokada telefonu. Po prostu dana sieć wprowadza numery MEID, PESN oraz IMEI danego telefonu do systemu który już dawno funkcjonował, tyle że dotyczył kradzionych telefonów. Powyższe numery wpisane do systemu trafiają do wszystkich Polskich operatorów, następnie system uniemożliwia zalogowanie się do sieci takim urządzeniom. Teoretycznie będziesz mógł korzystać z telefonu ale żadna karta SIM się nie zaloguje do żadnego z Polskich operatorów. Dlatego przepisy o których piszesz w powyższym tekście nie mają żadnego zastosowania, bo nikt nie ingeruje w urządzenie oraz w żaden sposób nie zmienia jego działania. Po prostu sieć odmawia obsługi danego urządzenia. A do tego ma prawo. Ponieważ: 1 – U swojego operatora nie płacisz więc to nie wymaga komentarza. 2 – W warunkach ogólnych jest wyraźnie napisane że sieć może odłączyć urządzenie od sygnału jeśli wprowadza zakłócenia w systemie, nie spełnia wymogów technicznych bądź jest wykorzystywane do przestępstwa, lub zostało skradzione oraz na wniosek organów ścigania. 3 – Operator każdy również zastrzega sobie prawo do wyłączania urządzeń bez podania przyczyny na wniosek innego operatora, który to staje się podmiotem odpowiedzialnym za podanie przyczyny właścicielowi urządzenia (a tu wiadome jakie będzie uzasadnienie) . 4 – W sytuacji podpisania umowy cywilno-prawnej dotyczącej finansowania urządzenia i nie wywiązania się strony z określonych obowiązków z niej wynikających, druga strona może (wg kodeksu cywilnego) odstąpić od umowy czego skutkiem jest natychmiastowa spłata całości kwoty jednorazowo. Jeśli to nie nastąpi wówczas mamy do czynienia z przestępstwem bezprawnego przywłaszczenia mienia lub (jeśli nam udowodnią zamiar tej czynności w momencie podpisania umowy) wyłudzenia. A to oznacza że telefon pochodzi z przestępstwa i zastosowanie ma pkt-2. 4 – Ogólne przepisy telekomunikacyjne też zezwalają na takie posunięcia w określonych sytuacjach. Więc Sam widzisz. Wszystko jest zgodne z prawem.

  3. Czytać ze zrozumieniem. Jeśli smartfon kupiony będzie na raty!. Nie jest on własnością podpisujacego umowę klienta do chwili całkowitego spłacenia urządzenia.

 4. Przyjrzę się dokładnie umowie bo niebawem dojedzie do mnie S8 i jak znajdę info o możliwości blokowania to podziękuję. Dziwi mnie ten news, bo w t-mobile nie ma rozgraniczenia jak w innych sieciach kwoty abonamentu i raty za telefon. Jest jedna kwota – abonament a za telefon płacimy przy odbiorze od kuriera.

  1. Dokładnie przestudiuj umowę i faktury z T-Mobile. Do umowy dostarczanej przez kuriera będziesz miał podpięty harmonogram spłaty rat, a do tego pierwsza rata jest płatna już w bieżącym miesiącu. Zapłać ratę nie czekając na fakturę.

   1. Nie mam rat – pytałem. Przenosząc numer mam przez pierwsze 6 miesięcy tylko złotówkę a kolejne 18 99,95 zł.

  2. W Tmobile od dawna raty za sprzęt są oddzielne. Mam kilka umów i w każdej jest to rozdzielone. Popieram to co robią operatorzy.

    1. Nie będę się zniżał do twego poziomu, ale napiszę że czytanie ze zrozumieniem się kłania. Mam w tej sieci, poprzednio w Erze kilka aktywacji. Od kilku lat ze względu na zmianę przepisów, inaczej „ujęto” w umowach system rat. Wiedziałbyś o tym, gdybyś myślał, ale widać to cię boli. Powyżej i poniżej piszą ci ludzie wprost, że mają raty. Ale co można mówić komuś, kto jedynie wie tyle o świecie co przeczyta na FB? Dzięki, że się przedstawiłeś „jełopie”. Miło mi.

     1. Następny oświecony, czy ten sam? Cieszę się że jesteś w Erze ale to że masz 2 nicki to też świadczy o tobie. Nazwałem cię jełopem nie bez przyczyny – nadal nie czytasz ze zrozumieniem pisząc kolejny post.
      Nie dostałem jeszcze dokumentów ale mimo wszystko z tego co się dowiedziałem telefonicznie to jest podział na raty za telefon i abo, ale niczego nie czytałem bo dokumentów jeszcze nie otrzymałem więc nie mogę przeczytać!

     2. Jeśli masz podziękować ze względu na szczegółowe warunki umowy, to dobrze by było, aby operator zdążył dosłać Ci tą umowę przed upływem terminu na rezygnację.
      Niestety zdarzają się przypadki gdzie w tak prostacki sposób nawet znane marki potrafią wyrolować klientów na zdalnych umowach, aby ten już nie mógł się wycofać.
      Podpisujesz umowę wstępną, a szczegóły umowy otrzymujesz potem, więc radzę uważać.
      Ja miałem kiedyś taki zgryz z wykupieniem ubezpieczenia w link4 poprzez agenta ubezpieczeniowego.

     3. Podobno wszystkie dokumenty mam otrzymać we wtorek a właściwa umowa przyjedzie w czwartek więc będę miał czas.

     4. Nie chce mi się szukać wątku o dwóch kontach. Raz pisałem z komórki, a drugi z lapka, Tak system z pewnych względów je podzielił. Nie ukrywam się, Natomiast „jełopie” nie zmieni to nic, że nadal nie wiesz o czym piszesz, a dyskusja z kimś nie przewyższającym poziom IQ mojej lodówki jest z góry skazana na bezwartościową. Albo pisze się o faktach, albo obraża, czego próbowałeś dokonać w pierwszym wpisie. Poza tym dziś dokumenty z T-Mobile otrzymuje się błyskawicznie na adres e:mail. Wiedziałbyś o tym, gdybyś go posiadał :-)

     5. Faktycznie za jełopa przepraszam – debil to odpowiednie określenie na ciebie. Dokumenty dotrą mailem we wtorek.

     6. Gówno należy z daleka omijać. To tyle ciołku.

     7. Sam fakt bycia w jednej sieci przez tyle lat świadczy o twoich możliwościach rozumowania i musisz z tym żyć, niestety.

 5. Ja mam telefon z sieci . i Internet i za raty płacę z abonamentem i raty za sprzęt płacę w abonamencie. Chociaż już mnie sieć naciagla za raty mimo spłacenia przed terminem to musiałam odkrecac to z 4miesiace pisać pismo i jeszcze przez co zablokowali mi telefon a raty za sprzęt był za Internet. Sprawdzajcie dobrze swoje rachunki z sieci bo lubią naciągac kasę ???

 6. No to wszelkiej maści komisom się usra…. Kto będzie chciał ryzykować? Najlepsza opcja to w tej sytuacji zakup tel na raty 0%…no, chyba że dla kogoś wywalenie 3-4 patyków na telefon nie stanowi problemu

  1. Z komisu bym nie kupił ale jak masz kogoś kto przeniósł numer i sprzedaje telefon to takiego nie zablokują.

  2. Jeśli kupisz na raty to uwalisz takie samo 3-4 patyków, tylko wolniej. Jeśli to dla ciebie problem, to może lepszym rozwiązaniem jest po prostu tańszy telefon? Dzisiaj juz za 1 patyk są całkiem znośne.

   1. Nie pisałem o sobie tylko ogólnie choć rzeczywiście – nie kupuję tak drogich telefonów.
    Dla mnie max to jest 2k. Droższych nie kupuję z zasady (nie bede wydawał na telefon tyle ile kosztuje niezły komputer)

  1. dlatego warto brać u nich telefony bo cenowo biją na głowę konkurencję – przynajmniej z S8. Zapłacę za telefon z abonamentem 3400 a sam telefon kosztuje więcej.

   1. Ktoś kiedyś tutaj napisał, że te chore ceny są właśnie po to, aby operatorzy mogli dobrze wyglądać z cyrografami abo+telefon.
    A że znajdą się też amatorzy kupna za gotówkę w „normalnej” cenie, to jakby drugorzędna sprawa. :)

 7. Ok, ale jeśli taki telefon zablokuje T-Mobile, to czy ta blokada będzie również aktywna u innych operatorów, tzn. Play. Plus i Orange? Wydaje mi się, że nie i zablokowany telefon nie będzie mógł się logować w macierzystej sieci.

   1. Wg. mnie operator działa bezprawnie. To nie jest leasing, ze telefon jest dopiero nasz, jeśli spłacimy ostatnią ratę leasingu. Myśle, ze za chwile będzie dużo spraw w sądzie i operatorzy będą się musieli z tego pomysłu wycofać.

    1. Do czasu wyroku będą robić co chcą ale to dotyczy tylko nowych numerów, przy przenoszeniu ten punkt nie działa

     1. Człowieku, doucz się zanim napiszesz coś na forum. Dopóki nie spłacisz auta nie masz karty pojazdu, a bez niej możesz jedynie jechać na myjnię, a nie sprzedać. Po gimnazjum Jesteś?

     2. Ale co ty porównujesz samochód, którego wartość jest często liczona w setkach tysięcy do telefonu, który może u operatora kosztować śmieszne 700 zł… Jak bierzesz mikser, telewizor, czy amplituner to też nie są Twoje dopóki nie spłacisz ostatniej raty Sherlocku?

     3. Skąd czerpiesz te info o autach za setki tysięcy spinają to przymiotnikiem „często”? To tylko promil w świecie, kilkadziesiąt to są fakty. Nie nadużywaj słownictwa. Kolejną sprawą jest poszanowanie własności Sherlocku. Nie ważne czy kupujesz coś na raty za 20 zł czy za 1 mln. To jest Twoje jak spłacisz. To wynika nie tylko z umowy kredytowej, ale i z logiki, która kuleje u Ciebie jak widać.

     4. Kilkadziesiąt to są fakty? Gdzie ty żyjesz, na jakieś totalnej wsi zabitej dechami? Zobacz jakie samochody NOWE jeżdżą w miastach wojewódzkich i wtedy w ogóle zacznij komentować. Byle jaki VW Golf z bajerami, segment C z dodatkami, nie mówię o segmencie D przekracza magiczną barierę 100 tys. zł. Chyba, że mówisz o Daciach i tego typu autach, ale to nie jest argument, bo własnie te auta można liczyć w sztukach. Następna sprawa to widzę, że oprócz logiki brakuje Ci elementarnej wiedzy prawniczej. Sprawdź sobie czym jest instytucja kredytu, leasingu, a potem się wypowiadaj. Ja jako nabywca telefonu z drugiej ręki jestem jego właścicielem. Ogarniasz to? Więc o to mi od początku moich wypowiedzi pod tym artykułem chodzi, ale oprócz logiki poćwicz też czytanie ze zrozumieniem.

     5. Obojetnie jakie auto kupujesz na krechę – za 10 tys czy za 1000 000 (no chyba ze bierzesz kredyt gotówkowy bez zabezpieczenia i później z gotówką idziesz po auto) – zawsze bank zabiera karte wozu. Nawet glupia stłuczka z Auto Casco – zanim będzie naprawiona – musi mieć kontrasygnatę banku bo to Bank jest beneficjentem polisy AC. Przerabiałem to

 8. Co ważne ten punkt regulaminu dotyczy zakupu nowych usług z nowym numerem – NIE DOTYCZY PRZENOSZENIA NUMERU. Warto o tym wspomnieć.

 9. Gównoburza w komentarzach rozpętana przez złodziei i cebulaków :> Przepis ten dotknie jedynie osoby, które ukradły lub współdziałają kradzieży, a wy się bronicie, jakby to WAS okradano. Te telefony sprzedawane poniżej wartości rynkowej wcale nie są przypadkiem.

  1. Bzdura, jestem normalnym pracujacym obywatelem i dzieki takiemu zapisowi w umowie wlasnie bede mial problem z sprzedaniem S8 bo jest nie splacona. Zrzucenie winy na klientow to jest i tyle.

   1. Nie dostajesz telefonu na sprzedaż, tylko na użytek własny. To tylko dodatek do umowy. Nie pasuje, to bierz umowę bez telefonu.

     1. To idź do sklepu i poproś o Galaxy s8 za 1zł. Cena jest uzależniona od wysokości abonamentu, a rozdzielenie tego to tylko ich kwestia wewnętrzna, rozliczeniowa. Telefon jest dodatkiem do umowy, bo bez umowy nie dostaniesz telefonu w tej cenie. Poza tym tu chodzi tylko o zabezpieczenie operatorów przed kradzieżą. A wy bronicie, jakby to was okradano. Ludzie okradają operatorów, biorąc telefon i nie płacąc za niego. Były jakiś czas temu nawet dane statystyczne odnośnie tego zjawiska.

     2. Ty tak serio? Pokaż mi ofertę gdzie S8 jest za 1zł bez żadnych dodatkowych opłat. U mnie w firmie przy kilkudziesięciu aktywnych kartach nie dostaniesz S8 za 1zł a Ty mówisz, że są operatorzy co tak dają? Chętnie poznam taką ofertę. Tylko bez dodatkowych opłat i z ceną abonamentu taką samą jak bez telefonu. To nie jest zabezpieczenie przed kradzieżą. Bo od tego są inne sposoby. A jak bierzesz kredyt gotówkowy to co bank ma wpisywać banknoty na listę kradzionych? Jak sprzedasz auto kupione na kredyt to co problem masz Ty jak nie spłacasz, czy ten co kupił?

  2. Cóż, kupując telefon z góry odrzucałem wszystkie z Plusa. Kiedy mama szukała oferty abonamentowej z góry odrzucaliśmy Plusa, bo jej telefon nie był potrzebny, więc od razu szedł pod młot. Kupując w Plusie moją mamę dotknie ta zmiana, sugerujesz więc, że jest złodziejem?

  3. Ile Ty masz lat, że nie rozumiesz co to oznacza dla rynku? Tak jak kiedyś był problem z blokadą simlock i jak w telefonie zdjęcie blokady było drogie, albo nie możliwe to te telefony chodziły w gorszych cenach. To teraz będzie to samo. Skoro za telefon płaci się oddzielne raty to jaki dodatek do umowy? I co teraz będzie przenoszenie rat za telefon przy jego sprzedaży aby mieć pewność, że ten nie zostanie zablokowany czy jak? I kto jest złodziejem? Osoba, która chce kupić używany telefon za niższą cenę bo jest używany i ma być pokrzywdzona bo ktoś ten telefon wziął na raty na 2 lata a po roku przestał płacić? Niech ścigają tego co kupił bezpośrednio od operatora ten telefon a nie osobę, która telefon używa. To tak jak by blokowali wszystkie rzeczy za które ktoś nie płaci rat, a w czym wina kolejnego właściciela, że ten pierwotny klient nie płaci rat? Co to mnie obchodzi jako kolejnego właściciela używanego sprzętu? Ja ani mu kredytu nie żyrowałem ani nie zamierzam za niego spłacać. Skończy się tym, że osoby, które mają trochę rozumu kupią telefon poza operatorem a Ci co o tym nie pomyślą i nie będą świadomi takiego zapisu w umowie to będą mieli problem ze sprzedaniem telefonu

 10. Beznadziejna sytuacja bo mam aktualnie do sprzedania S8 z nowego abonamentu ojca ktory nie chce tego telefonu. Ograniczy sie liczba chetnych na zakup takiego telefonu poniewaz bedzie splacony dopiero za dwa lata. Dla mnie to strzal w stope uslugodawcow bardziej bedzie mi sie oplacalo kupic na raty z 0% niz ryzykowac ze za 15 miesiecy telefon kupiony na Allegro zablokuje sie bo ktos przestal palacic abonament.
  Rozwinie sie za to podziuemna usluga zmiany IMEI w punktach.

  1. W takim razie:
   Raty (Bez nakładania sztucznych blokad a przy tym Klient jest właścielem i może na spokojnie robić Rooting) > Leasing (Mogą być nakładane Brandingi – A Modyfikacje są możliwe dopiero po zakończeniu umowy)

  2. Nikt ci takiego telefonu ze zmienionym imei też nie kupi, ponieważ będzie inny numer imei w telefonie, na pudełku i na fakturze, zatem brak gwarancji.

 11. a wystarczy DOKŁADNIE weryfikować klienta zanim sprzeda się mu abonament i telefon. pierwsze dwie umowy podpisałem na podstawie indeksu albo legitymacji studenckiej (już dokładnie nie pamiętam). operatorzy ponoszą winę za to co się dzieje, a teraz próbują przerzucić odpowiedzialność na osoby trzecie, bo cwaniacy od razu po wyjściu z salonu sprzedadzą telefon na allegro.

 12. Choć to mnie nie dotyczy, to oczywiste dla mnie jest to, że jednak uderzy to też w uczciwych, tych którzy biorą abo tylko dlatego, aby odsprzedać telefon i normalnie dalej płacić swój abonament.
  Robią w ten sposób, bo uważają, że w ten sposób mają lepszą ofertę od prepaid-u.
  Jak nie będą mogli tak kombinować, to ten abonament zamienią na pre-paid i tym samym uderzy to w samych operatorów, bo zmniejszy im się ilość numerów na abonament.
  Stracą też Ci co kupowali takie telefony taniej od chorych cen sklepowych, ale czy z tego powodu od razu polecą po nową umowę abonamentową z telefonem. Mocno śmiem wątpić

  Sam nie wiem co było w zamyśle takiego pomysłu. Czy chęć ograniczenia tym rynku wtórnego i spowolnienie tempa strat wartości topowego sprzętu? Mocno prawdopodobne.
  Chęć wyeliminowania nie spłacających kombinatorów? Wątpię.

  Mówienie o tym, że jak się coś kupiło na raty, to nie można tego sprzedać taż moim zdaniem nie trafione, bo zazwyczaj pożycza się pośrednio kasę z banku i ją należy spłacić, a nie towar zakupiony w sklepie, który otrzymał już pełną kwotę za towar.
  Od ścigania nie wywiązujących się ze zobowiązań kredytowych są przecież odpowiednie przepisy i organa.
  Jeśli komornik nie ma jak odzyskać długów, to czyja to wina, że nie sprawdza się możliwości finansowych takich klientów, jak nie samego operatora?
  Tak jak wyżej. Kiedyś był wymóg taki jak przy każdym kredycie/ratach, że przedstawiało się swoje dochody na papierze, a dziś sami się zapędzili w walce i już tego nie robią i potem powstają takie kombinacje alpejskie ;) z blokadami.

  Swoją drogą ciekaw jestem o ile się operatorom zmniejszyła liczba klientów prepaid-owych po wprowadzeniu wymogu rejestracji. Wygląda na to że niektórym nie jest do śmiechu, a jednak jeszcze kombinują, aby stracić abonament-owców. ;)

 13. No dobrze ,to wynika z tego że gdziekolwiek kupimy smartfon w sklepie np.mediaexpert, na alegro w ratach i jak ich nie będziemy spłacać to też nam mogą zablokować,działa to na tej samej zasadzie. Chory system się zaczyna robić,tak że użytkownik końcowy jest złem wcielonym,a panowie są jak zawsze OKEJ:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 14. A jak ja sobie wziąłem telefon w media expert? Teraz nie opłaca się w salonach tak baj de łej… to co?

  1. to pewnie wszystko jedno gdzie koleżko. Tak bardziej opłaca się w sklepach, w salonach nie dość ze i tak spłacasz w abonamencie, to mają wyższe ceny.

 15. Dziś nie ma sensu brać urządzeń z abonamentem. No chyba, że ktoś lubi przepłacać, a potem głowić się skąd taki a nie inny rachunek i np. czy raty wpływają na możliwość zmiany sieci. Lepiej brać na prawdziwe raty 0% albo na Allegro albo w uczciwych sklepach internetowych. Może ten ruch Plusa i T-Mobile spowoduje, że Polacy zniechęcą się do kupowania smartfonów u operatorów i dobrze.

 16. Idzidsz do pierwszego lepszego kumatego sklepu gsm. Tam sie dogadujesz z gosciem ze chcesz wgrac nowy imei. Koszt to okolo 100zl i tel odblokowany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama