Apple Pay z obsługą kodów QR. Nowa metoda płatności ma być bezpieczna

Firma Tima Cooka ma pracować nad rozszerzeniem płatności Apple Pay o obsługę kodów QR. Właśnie poznaliśmy kolejne informacje.

iOS 14 zapowiada nowość w Apple Pay

W testowej wersji iOS 14, oznaczonej jako beta 2, znaleziono ukrytą funkcję. Nie była ona dostępna dla testerów, ale udało się wymusić jej aktywację. Niestety, wówczas nie działała poprawnie. Mimo błędów i braku możliwości dokładniejszego sprawdzenia, otrzymaliśmy wyraźny dowód, że firma z Cupertino zamierza w najbliższym czasie wprowadzić nową metodę płatności.

Apple Pay w iOS 14.
iOS 14 beta 2 – kody QR w Apple Pay. (fot. 9to5Mac)

Grafika, pochodząca z aplikacji Wallet, przedstawiała płatności Apple Pay z wykorzystaniem kodów QR. Dowiedzieliśmy się również, że ten sposób pozwoli na opłacanie rachunków i kupowanie różnych rzeczy, korzystając z karty płatniczej dodanej do iPhone’a.

Ponadto, odkryte API sugerowało, że pojawi się opcja integracji z innymi aplikacjami. Niektórzy wskazywali też, że iOS zapewni możliwość generowania własnych kodów, aby następnie używać ich w zewnętrznych skanerach QR.

Bezpieczne skanowanie kodów QR

Niestety, tym razem nie mamy do czynienia z grafiką czy chociażby fragmentem kodu. Apple złożyło bowiem kolejny wniosek patentowy do Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Warto mu się jednak przyjrzeć, bowiem wybrane rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w Apple Pay.

Dokument opisuje metodę płatności, w której nie jest wykorzystywany moduł NFC, ale to, co można zarejestrować aparatem umieszczonym w iPhonie. Tak, chodzi o kody QR. Apple w patencie zauważa, że zrezygnowanie z NFC i Bluetooth może skutkować podniesieniem poziomu bezpieczeństwa. Nie dochodzi bowiem wówczas do wysłania danych z iPhone’a do lokalnego terminalu płatniczego.

(fot. AppleInsider)

Ważną cechą nowego sposobu płatności w Apple Pay miałaby być również prywatność. Sprzedawca otrzymywałby tylko informację, że dokonano poprawnej płatności, bez jakichkolwiek danych klienta.

Co ciekawe, firma Tima Cooka wspomina o wykorzystaniu kodów QR przy realizowaniu recept w aptekach. System miałby zapewniać informacje, czy recepta została już zrealizowana, anonimizację lekarza wystawiającego receptę i inne rozwiązania mające znaleźć zastosowanie podczas zakupów w aptekach.

Owszem, mamy do czynienia tylko z patentem, których Apple składa tysiące i często nie wprowadza ich w życie. Tym razem może być inaczej – w końcu obsługę kodów QR w Apple Pay odkryto już w iOS 14, więc firma musi prowadzić poważniejsze prace nad nową metodą płatności. Trudno obecnie jednak stwierdzić, czy zaowocują one finalnym produktem dostępnym dla wszystkich użytkowników.