Google Pay logo
Google Pay (źródło: Google)

Poznajcie zupełnie nowe Google Pay

Obecnie z Google Pay aktywnie korzysta każdego miesiąca ponad 150 mln użytkowników w 30 krajach na całym świecie (w tym w Polsce). Dziś Google zaprezentowało nową, ulepszoną odsłonę swojej usługi płatniczej z mnóstwem dodatkowych funkcji.

Oto zupełnie nowe, lepsze Google Pay

Google Pay otrzymało zupełnie nowy ekran domowy – zamiast wykazu kart i ostatnich transakcji użytkownik zobaczy listę osób i firm, z którymi/u których najczęściej dokonuje transakcji. Będzie też mógł szybko przesłać komuś pieniądze, zobaczyć ostatnie płatności oraz znaleźć oferty promocyjne dostępne w danym sklepie/restauracji.

Google Pay
źródło: Google

Użytkownik będzie mógł również podzielić płatność na kilka osób i na bieżąco monitorować, kto już przesłał należne pieniądze, a kto jeszcze tego nie zrobił. Do tego dostanie też możliwość zamówienia jedzenia z ponad 100 tysięcy restauracji oraz zapłacenia za paliwo na ponad 30 tysiącach stacji benzynowych i parking w ponad 400 miastach, a w przyszłości dodane zostaną kolejne opcje.

Bezpośrednio w aplikacji Google Pay pojawią się też specjalne oferty i kupony rabatowe do wykorzystania u różnych sprzedawców, na przykład w restauracjach Burger King.

Google Pay
źródło: Google

Jeśli użytkownik zdecyduje się połączyć usługę Google Pay ze swoim kontem bankowym lub kartą płatniczą, będzie otrzymywał podsumowania wydatków wraz z ich analizą – dowie się m.in. tego, czy w danym okresie wydał więcej lub mniej niż w poprzednim, a także na jakie kategorie produktów wydaje najwięcej.

Użytkownik będzie też mógł przeszukać historię transakcji, jeśli zechce dowiedzieć się, ile wydał na (na przykład) jedzenie – wystarczy, że w wyszukiwarce w aplikacji wpisze „jedzenie”, a od razu otrzyma listę transakcji, powiązanych z tą frazą. Równie dobrze może także wyszukać w podobny sposób transakcje w zeszłym miesiącu itd.

Google Pay
źródło: Google

Mimo zwiększenia liczby dostępnych funkcji, Google nie potraktowało po macoszemu kwestii bezpieczeństwa i prywatności. Użytkownik otrzyma na przykład powiadomienie, jeśli będzie chciał przesłać pieniądze osobie spoza listy kontaktów, a także możliwość włączenia mechanizmu analizy historii transakcji do „spersonalizowania doświadczenia w aplikacji” (czyli m.in. lepszego dopasowania ofert). Ten ostatni jest domyślnie wyłączony, ale użytkownik będzie mógł go włączyć na trzy miesiące w celu sprawdzenia go – po tym okresie może zdecydować, czy chce dalej z niego korzystać, czy nie.

Google podkreśla też, że dane z aplikacji nie zostaną nigdy sprzedane firmom trzecim, a historia lokalizacji nie będzie wykorzystywana do dopasowywania reklam.

Google Pay
źródło: Google

Google zapowiedziało również, że współpracuje z zaufanymi instytucjami finansowymi w celu stworzenia Plex. Ma to być „mobilne” konto bankowe, zintegrowane z usługą Google Pay. Dzięki temu użytkownicy będą mogli założyć bezpłatne rachunki osobiste (w tym oszczędnościowe) – od 2021 roku ma je oferować 11 banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Stanach Zjednoczonych.

Jak informuje Google, nowe Google Pay początkowo będzie dostępne wyłącznie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, będą mogli z niego korzystać zarówno posiadacze smartfonów z Androidem, jak i iOS.

Te artykuły mogą Cię zainteresować: