Huawei logo

Pierwszy smartfon Huawei z Hongmeng OS może zadebiutować wraz z Mate 30

Kiedy Huawei został wpisany na tzw. czarną listę przez rząd Stanów Zjednoczonych, pojawiły się informacje, że producent ma niemal gotową alternatywę dla Androida. Jednak później, gdy prezydenci USA oraz Chin się dogadali i sankcje zostały częściowo zniesione, przedstawiciele firmy zaczęli deklarować, że Hongmeng OS nigdy nie miał być instalowany na smartfonach. Według najnowszych doniesień, marka mimo wszystko zamierza wprowadzić na rynek inteligentny telefon z autorską platformą.

Odcięcie Huawei od usług i rozwiązań Google oraz produktów amerykańskich przedsiębiorstw mogło być bardzo brzemienne w skutkach – tym bardziej, że większości z nich nie sposób było przewidzieć, mimo że producent starał się uspokajać swoich klientów i deklarował, że przynajmniej na początku nic się nie zmieni. Na szczęście to już przeszłość i wszystko wróciło do (względnej) normy.

Reklama

Niedawno przedstawiciele Huawei zadeklarowali, że Hongmeng OS powstał z myślą o Internecie Rzeczy (IoT) i innych inteligentnych sprzętach, ale nie smartfonach, mimo że jeszcze kilka tygodni temu (w maju 2019 roku) sam CEO działu urządzeń konsumenckich, Richard Yu informował, iż system ten może być instalowany również na telefonach, tabletach i smartwatchach.

Według najnowszych doniesień, Huawei – mimo zażegnania kryzysu – zamierza wprowadzić na rynek pierwszy smartfon z Hongmeng OS. Jak informuje serwis Global Times, może on zostać zaanonsowany wraz z modelami z serii Mate 30 i trafić do sprzedaży w czwartym kwartale 2019 roku. Przy okazji źródło podaje też orientacyjną cenę nadchodzącej nowości – miałaby ona kosztować ~2000 juanów (równowartość ~1100 złotych), tj. mniej więcej tyle, ile zaprezentowany niedawno Huawei Nova 5i 6 GB/128 GB.

Jako że Huawei wciąż przekonuje, że nie zamierza rezygnować z Androida, wypuszczenie smartfona z Hongmeng OS możemy potraktować jako próbę „wybadania” ewentualnego zainteresowania. Z drugiej strony, producent podobno zamierza wyprodukować nawet kilka milionów egzemplarzy urządzeń z własną platformą, a to już poważna inwestycja.

Niewykluczone, że Huawei powie coś więcej na temat swoich planów na zbliżającej się konferencji dla deweloperów, którą zaplanowano na 9 sierpnia 2019 roku, czyli najbliższy piątek.

Źródło: Global Times