Bawi mnie to, jak Huawei udaje, że Hongmeng OS nigdy nie miał zastępować Androida

Aktualnie pożar między Huawei a Stanami Zjednoczonymi został ugaszony, przynajmniej pod względem możliwości współpracy chińskiej firmy z amerykańskimi przedsiębiorstwami na polu smartfonów. Jednak nawet ten dość pomyślny obrót spraw nie pozostał bez wpływu na działania Huawei – na przykład te zmierzające ku opracowaniu systemu Hongmeng OS jako alternatywy wobec Androida od Google.

Ileż to słyszeliśmy zapewnień od szefów Huawei, że system, który w razie potrzeby zacznie być instalowany w smartfonach firmy, będzie szybszy od Androida czy iOS? Że jeśli tylko Android przestanie być dla firmy dostępny, będzie ona w stanie uruchomić nowe oprogramowanie globalnie w ciągu kilku miesięcy? Że testy przebiegają poprawnie i nie ma powodu obawiać się, że Hongmeng OS okaże się niebezpieczny? Doniesienia te przeplatały się z niepotwierdzonymi informacjami, powodując spore zamieszanie.

Reklama

Teraz stanowisko Huawei wydaje się być w tej sprawie jednolite. Dyrektorzy Huawei nigdy nie twierdzili, że Hongmeng OS miałby być systemem przeznaczonym tylko dla smartfonów. Zarówno wypowiedzi prezesa Rena Zhengfei, jak też innych odpowiedzialnych osób sugerowały, że system ten jest opracowywany jako oprogramowanie przeznaczone dla wielu platform i urządzeń, choć smarfony były w nie wliczane. Wiele rzeczy nie było przekazanych wprost. Obecnie wydaje się, że każda osoba oficjalnie reprezentująca firmę przed prasą, wie, co mówić na temat Hogmeng OS.

Powtarzanie tego samego

Na przykład Catherine Chen, członek zarządu Huawei i starszy wiceprezes, wypowiedziała się wczoraj, że wewnętrzny system operacyjny Hongmeng nigdy nie był przeznaczony dla smartfonów, a został zaprojektowany do „zastosowań przemysłowych”, z dużym naciskiem na bezpieczeństwo i „ekstremalnie niskie opóźnienia”. Można zapamiętać te frazy, bo zapewne będą się teraz powtarzać, za każdym razem, kiedy ktoś będzie pytał o los systemu Hongmeng OS.

system Huawei
Ark OS (Hongmeng OS) fot. DPMA via Caschys Blog

Wychodzi więc na to że Huawei rzeczywiście nie planowało wcześniej opracowywania skutecznej alternatywy dla Androida, a Hongmeng OS był od początku tworem przeznaczonym na wiele platform. Zmiany mogły zajść w momencie zagrożenia utraty praw do używania systemu Google – w pocie czoła pracowano nad dostosowaniem Hongmeng OS do smartfonów. Jednocześnie Huawei mogło posługiwać się informacjami o tym systemie, by skutecznie blefować, twierdząc, że brak Androida nie będzie tak dotkliwy dla firmy.

Tak czy inaczej, naprawdę nie wygląda na to, żeby Huawei miało realny plan awaryjny wobec odwrócenia się od chińskiego giganta amerykańskich przedsiębiorstw, więc dobrze się stało, że firma zachowała licencję na wykorzystywanie systemu Google.

Huawei Hongmeng OS będzie systemem (także) dla Internetu Rzeczy

źródło: xinhuanet.com przez Phone Arena