Huawei Hongmeng OS będzie systemem (także) dla Internetu Rzeczy

Rozwój systemu Hongmeng OS, czyli „koła ratunkowego” Huawei na wypadek, gdyby Android przestał być dostępny dla smartfonów tego producenta, jest tematem dość interesującym. Zwłaszcza, że tak naprawdę nie wiemy na jego temat zbyt wiele. Pozostaje nam zawierzyć przeciekom oraz oficjalnym komunikatom przedstawicieli firmy. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza, gdy nie do końca są one ze sobą zgodne.

To, co wiedzieliśmy do tego czasu

Hongmeng OS zaczął powstawać na długo przed kryzysem handlowym między USA a Chinami, którego jedną z pierwszych ofiar został Huawei. Co prawda smartfonowy biznes uniknął tragicznego losu, ale póki sytuacja chińskiego producenta była jeszcze niejasna, Huawei robiło dobrą minę do złej gry, jednocześnie przyspieszając prace nad alternatywą wobec Androida. Do testów Hongmeng OS zaproszono Oppo i Vivo, a osoby mające dostęp do wersji beta tego systemu zdążyły podzielić się pierwszymi wrażeniami z jego użytkowania. Nawet taka osobistość jak Ren Zhengfei, założyciel i dyrektor generalny Huawei powiedział, że Hongmeng OS najprawdopodobniej będzie szybszy od Androida i iOS-a. Wszystko wskazywało na to, że nowe dziecko Huawei będzie godnym zastępcą Androida, wykraczającym swoim zastosowaniem także poza smartfony i tablety.

Reklama

Wtem!

Podczas konferencji Huawei, na której przedstawiono raport zrównoważonego rozwoju za 2018 rok, na scenie pojawił się Liang Hua, przewodniczący zarządu firmy. I powiedział, że Hongmeng OS jest w zasadzie przeznaczony dla urządzeń Internetu Rzeczy. Dodał także, że nie wiadomo, czy zostanie on wdrożony do smartfonów.

Wychodzi więc na to, że kiedy sytuacja Huawei na rynku smartfonów się uspokoiła, i nad firmą nie wisi już groźba utraty dostępu do Androida w wersji udostępnianej przez Google, chiński gigant przestał naciskać wewnętrzne zespoły do testowania nowego systemu na smartfonach. A przynajmniej przestał przypominać, że „w razie czego” ma w zanadrzu praktycznie gotowy system, dzięki któremu nie zginie na rynku bez dostępu do oprogramowania Google.

Obecny status?

Hongmeng OS – w obecnej wersji wydarzeń – jest systemem przeznaczonym dla urządzeń Internetu Rzeczy. Dzięki niemu Huawei będzie powoli budować całą sieć zależności programowych, która docelowo będzie łączyć wszystkie wyprodukowane inteligentne urządzenia Huawei.

Ostatnio krążą pogłoski, że Hongmeng OS zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas wydarzenia Huawei Developer Conference 2019Czy tak się stanie? Przekonamy się o tym 9 sierpnia.

 

źródło: Huawei przez GizChina