(fot. Peugeot)

Peugeot zamierza w pełni zelektryfikować swoje samochody do 2025 roku

Francuzi, podobnie jak ich rywale z Niemiec czy USA, coraz wyraźniej stawiają na samochody zelektryfikowane. Peugeot właśnie ogłosił swoje plany na najbliższe lata – bez obaw, silniki spalinowe nagle nie znikną z oferty.

Reklama

Elektryczna motoryzacja w Europie

Ford, Volvo i BMW (z wykorzystaniem marki Mini) zamierzają wykonać naprawdę odważny krok w kierunku elektrycznych samochodów. Firmy planują do 2030 roku sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne.

Trzeba przyznać, że będzie to znacząca zmiana, szczególnie dla Forda i Volvo. W końcu, obaj producenci, mimo iż posiadają już modele w pełni elektryczne, to nadal sprzedają przede wszystkich samochody wyposażone w silniki spalinowe. Oczywiście znajdziemy wśród nich sporo hybryd, aczkolwiek wciąż posiadających jednostki napędzane benzyną lub olejem napędowym.

Uważam, że Mini będzie miało najłatwiej przekonać swoich klientów do radykalnej zmiany. W końcu, raczej niewielkie, „brytyjskie” samochody często wybierane są jako auto miejskie, a w takich warunkach elektryki sprawdzają się najlepiej. Nie twierdzę jednak, że Szwedom czy Amerykon planowana transformacja się nie uda. W końcu, udowodnili oni już, że potrafią tworzyć interesujące samochody elektryczne – np. Volvo C40 Recharge czy Mustang Mach-E.

Elektryfikacja w wykonaniu Francuzów

Peugeot również ma ambitne plany dotyczące elektryfikacji swojej oferty, aczkolwiek nie zapowiedział aż tak kontrowersyjnych kroków, jak wyżej wymienione marki – przynajmniej na razie.

Peugeot 508
Hybrydowy model 508 (fot. PSA)

Dowiedzieliśmy się, że w 2025 roku Peugeot ma dysponować w 100% zelektryfikowaną gamą. Należy tutaj zaznaczyć, że oznacza to oferowanie zarówno pełnych elektryków, jak i także hybryd, łączących silnik spalinowy z elektrycznym.

W przyszłości Peugeot jak najbardziej może sprzedawać wyłącznie elektryki, ale obecnie firma nie zapowiedziała tak znaczącej zmiany. Aktualne plany zakładają elektryfikację oferty, a nie całkowite porzucenie jednostek benzynowych i diesla.

Posiadanie w 100% zelektryfikowanej gamy nie powinno dla Francuzów stanowić dużego wyzwania. Tym bardziej, że mają oni już hybrydy (np. model 508), jak i także auta czerpiące energię tylko z akumulatorów – Peugeot e-208 i e-2008. Ponadto, wkrótce powinny zadebiutować kolejne samochody, w których możliwa będzie jazda bezemisyjna.