Tymi aplikacjami Huawei chce wygrać z konkurencją. Oto Petal Maps, Huawei Docs oraz Petal Search

Huawei, który obecnie przeżywa dość ciężkie czasy, nieustannie rozwija swoją platformę HMS (Huawei Mobile Services), która ma być alternatywą dla dobrze znanego już GMS (Google Mobile Services). Do grona aplikacji, z których skorzystają użytkownicy nowych smartfonów Huawei, dołączają właśnie dwie nowe aplikacje: Petal Maps oraz Huawei Docs. Odświeżona została także wyszukiwarka Petal Search.

Petal Maps – alternatywa dla Map Google

Rząd USA, który bardzo skutecznie odciąga amerykańskie firmy od współpracy z Huawei, nie zamierza poprzestać i chce całkowicie wyeliminować chińską markę z rynku. Ta jednak nie daje za wygraną i rozwija własną platformę pod nazwą HMS. Na początku różnica była znacząca, ponieważ na smartfonach opartych na usługach Huawei nie można było korzystać z wielu popularnych aplikacji. Teraz jednak się to zmienia, ponieważ Chińczycy wyraźnie prą na przód, pokazując nowe aplikacje.

Pierwszą z nich jest Huawei Petal Maps. Jak łatwo się domyślić, jest to alternatywa dla chyba najbardziej popularnej aplikacji nawigującej na świecie, Map Google.

Huawei Petal Maps - interfejs
fot. Huawei

Petal Maps oferuje nawigację zakręt po zakręcie zarówno w widokach 2D, jak i 3D, a także umożliwia sterowanie gestami w celu przełączania widoków trasy nawigacji (oczywiście na wspieranych smartfonach – z serii Mate 30 i Mate 40). Możemy także powiększać i pomniejszać, przesuwać lub pochylać mapę za pomocą starannie zaprojektowanych elementów sterujących na ekranie.

O aplikacji można powiedzieć wiele, jednak tak naprawdę jej funkcje pokrywają się z Mapami Google. Znajdziemy w nich swoją ulubioną restaurację, zobaczymy, kiedy odjeżdża pociąg, a także, co najważniejsze, znajdziemy najszybszą drogę do pracy czy szkoły.

Niestety, na chwilę obecną w Petal Maps nie znajdziemy języka polskiego, ale z czasem powinien on się tam pojawić. Dokładny opis aplikacji można znaleźć pod tym adresem.

Huawei Docs – wszystkie dokumenty w jednym miejscu

Aplikacja Huawei Docs jest pierwszym takim rozwiązaniem w portfolio chińskiej marki. Nie jest ona niczym innym, jak pakietem biurowym, w którym możemy tworzyć, przeglądać czy edytować pliki tekstowe, prezentacje multimedialne czy arkusze kalkulacyjne. Wygląda na to, że Microsoft także może czuć się zagrożony w tej sytuacji.

Warto wspomnieć, że Huawei Docs oferuje pełną synchronizację w chmurze, dzięki czemu możemy pracować nad dokumentem z dowolnego miejsca i na każdym sprzęcie. Aplikacja będzie dostępna w ponad 100 krajach i regionach na całym świecie.

Huawei Docs - zagrożenie dla Microsoft Office
fot. Huawei

Petal Search – wyszukiwarka zyskuje kolejne funkcje

Wyszukiwarka Petal Search była dostępna w urządzeniach chińskiego giganta już od pewnego czasu. Teraz jednak zyskuje nowe funkcje, które mają sprawić, że dorówna bardziej znanym odpowiednikom.

Huawei uruchomił Petal Search jako wyszukiwarkę do wyszukiwania aplikacji i gier dla systemu Android, które nie były dostępne w AppGallery. Teraz otrzymała ona możliwości podobne do obiektywu Google Lens. Pozwoli to użytkownikom szybko znaleźć informacje i usługi w ponad 20 kategoriach, w tym aplikacje, wiadomości, filmy, zdjęcia, zakupy, loty, lokalny biznes i wiele innych.

Petal Search obsługuje ponad 50 języków i jest dostępna w ponad 170 krajach i regionach na całym świecie. Użytkownicy mogą już wyszukiwać informacje za pomocą głosu i tekstu. Nowa funkcja, która jest podobna do Google Lens, pozwoli użytkownikom wyszukać rzeczy za pomocą aparatu.

Dodatkowo, Petal Search pokazuje teraz pełne informacje w wynikach opartych na kartach, więc użytkownicy nie muszą przekopywać się przez wiele stron internetowych, aby znaleźć szukaną informację. Nowe funkcje możecie zobaczyć w tym filmie: