Noctua NH-P1
Noctua NH-P1 (źródło: tomshardware)

Nowe pasywne chłodzenie Noctua NH-P1 już niebawem. Jest na co czekać?

Noctua to jedna z najbardziej znanych marek produkujących chłodzenia oraz wentylatory. Firma dotychczas oferowała głównie radiatory chłodzone powietrzem – pasywnych rozwiązań na próżno było szukać w portfolio austriackiego przedsiębiorstwa. Okazuje się jednak, że zbliża się premiera pierwszego pasywnego chłodzenia tej marki. Jeszcze przed nią poznaliśmy wygląd oraz cenę Noctua NH-P1.

Noctua NH-P1 to pasywna konstrukcja, do której może być potrzebny wentylator

Wpadka amerykańskiego sklepu internetowego Newegg może sugerować, że prezentacja nowego chłodzenia Noctua jest już blisko. Konstrukcja zapewni przede wszystkim sześć ciepłowodów, odprowadzających energię bezpośrednio z IHS procesora do masywnego radiatora z szeroko rozstawionymi żeberkami. Tego typu budowa powinna zapewnić chłodzeniu dobry poziom przepływu powietrza.

Producent zapewnia 100% kompatybilność z pamięciami RAM (nawet tymi wysokoprofilowymi) oraz z slotem PCIe, umiejscowionym pod socketem procesora, dla większości płyt głównych w formacie ATX i microATX.

pasywne chłodzenie Noctua NH-P1
Noctua NH-P1 (źródło: Tom’s Hardware)

Na razie nie znamy maksymalnej wartości TDP, do której chłodzenie będzie efektywnie chłodziło jednostkę centralną. Pamiętajmy jednak, że jest to pasywny cooler – w tym przypadku efektywność zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od jakości przepływu powietrza w obudowie i ilości ciepła, które wytwarzają inne komponenty umieszczone w „skrzynce”, a nawet temperatury otoczenia.

W praktyce chłodzenie bez wentylatora może nie najlepiej wpływać na sam procesor. Rozumiem, że są osoby poszukujące bezgłośnych rozwiązań, lecz może to skutkować krótszą żywotnością układu scalonego, a codzienne użytkowanie może nie obyć się bez undervoltingu procesora. Producent zaleca implementację praktycznie niesłyszalnego wentylatora NF-A12x25 LS-PWM o średnicy 120 mm, który tak czy inaczej trzeba będzie zakupić na własną rękę.

Chłodzenie może nadać się do procesorów z wyższej półki

Według informacji zamieszczonych na stronie, cooler Noctua NH-P1 ma być kompatybilny z większością obecnie dostępnych podstawek. Dzięki poprawionej wersji systemu montażowego SecuFirm2+, chłodzenie jest dostosowane pod gniazda Intel LGA115x, LGA1200 oraz AMD AM4, AM3(+), AM2(+), FM2(+) i FM1.

Podobnie jak w przypadku innych chłodzeń austriackiego producenta, w pudełku znajdziemy pastę termoprzewodzącą NT-H2, która bez problemu może konkurować z bardzo popularnym Thermal Grizzly Kryonaut.

Zrzut ekranu z amerykańskiego sklepu zdradza też ważne dane. W tabelce widać rekomendowane procesory, z którymi chłodzenie powinno dobrze działać. Intel Core i7-9700K oraz Core i9-9900K mają współczynniki TDP na poziomie 95W natomiast AMD Ryzen 9 3950X ma TDP równe 105 W.

Noctua NH-P1 została wyceniona na 100 dolarów (równowartość ~370 złotych). Producent będzie udzielać sześcioletniej gwarancji na to pasywne chłodzenie.