procesor Intel logo
źródło: Intel

Mikroartchitektura Meteor Lake w procesorach 14. generacji Intela nareszcie w 7 nm procesie litograficznym

Intel jest obecnie na dobrej drodze, by po 6 latach odgrzewania chipsetowych kotletów, porzucić już wyszlifowany do perfekcji 14 nm proces technologiczny. Niebiescy w roku 2023 mają zaprezentować światu upragnione przez wielu procesory Meteor Lake, oparte na 7 nm procesie litograficznym, doganiając pod tym względem swojego głównego konkurenta – AMD.

Reklama

Obecny rok może być dla Intela szczególny

Jak już wcześniej wspomniałem, 14 nm proces litograficzny został wydany w roku 2015 wraz z procesorami Intel Skylake 6. generacji. Co roku gigant prezentował “nowe” układy – przykładowo, przedstawiony światu w poprzednim roku Intel Core i5 10600K to tak naprawdę… wydany dwa lata wcześniej i7 8700K. Bariery sprzętowe w pewnym momencie były już nie do ominięcia, więc przyszedł czas na dokładniejszą litografię.

W ciągu następnych miesięcy powinniśmy doczekać się premiery procesorów opartych na mikroarchitekturze Alder Lake-S, wykonanej w 10 nm procesie litograficznym. Układy powinny być zatem wydajniejsze pod względem energetycznym (pobierać mniej prądu) oraz wydalać mniej ciepła, dając entuzjastom podkręcania procesorów więcej miejsca do popisu. 

Reklama

Intel Meteor Lake zapoczątkuje obecność 7 nm litografii w procesorach Intela

Według najnowszych informacji, Intel w roku 2023 wprowadzi na rynek swoje pierwsze konsumenckie procesory dla komputerów stacjonarnych oparte na 7 nm procesie litograficznym, które – jak twierdzi dyrektor generalny grupy Intel Computing Group – są praktycznie na ukończeniu. Plotki mówią, że procesory oparte na architekturze Meteor Lake będą wykorzystywać rdzenie wydajnościowe nazwane Redwood Cove wraz z energooszczędnymi, które jeszcze nie otrzymały nazwy.

Co jeszcze wiemy o przyszłych procesorach Intela? Układy oparte na mikroarchitekturze Meteor Lake będą wykorzystywać gniazdo LGA 1700 – czyli to samo, które ujrzymy jeszcze w tym roku wraz z 12 generacją procesorów Alder Lake-S. Procesory wydane w 2023 roku obsłużą pamięci DDR5 (co raczej nie jest zaskoczeniem) oraz interfejs PCIe 5.0, którego potencjał wraz z następnymi latami będzie coraz lepiej wykorzystywany przez producentów – zwłaszcza tych projektujących dyski M.2 NVMe.