smartfon Oppo A8
Oppo A8 (źródło: Oppo)

ColorOS 7.0 na smartfonach OPPO – najważniejsze zmiany, pierwsze smartfony z aktualizacją

W listopadzie firma Oppo zapowiedziała wdrożenie najnowszej wersji swojej nakładki systemowej – ColorOS 7.0. Przyszła pora, by przyjrzeć się nowościom jakie wnosi oraz temu, jakie smartfony dostaną ją na początek.

Android 10

ColorOS 7.0 to nakładka bazująca na systemie Android 10, czego naturalną konsekwencją jest wdrożenie nowości, które przyniosła najnowsza wersja systemu operacyjnego od Google. Mamy więc usprawnioną obsługę gestów, tryb ciemny w samej nakładce i aplikacjach systemowych oraz wiele zmian wewnątrz systemu, przede wszystkim dotyczących optymalizacji i poprawy bezpieczeństwa użytkowników.

smartfon Oppo Reno 3 Pro
Oppo Reno 3 Pro (źródło: Oppo)

Zupełnie nowy interfejs

Najważniejszą zmianą, jaką wnosi ColorOS 7.0, jest nowy interfejs nakładki, który (na pierwszy rzut oka) nieszczególnie przypomina swojego poprzednika. O ile już szósta wersja ColorOS była bardzo przyjemna dla oka i świeża, o tyle na następcę patrzy się jeszcze przyjemniej. Mamy dyskretne, płaskie ikony, wyraźną czcionkę systemową, nowy pasek boczny pozwalający na uruchomienie niektórych aplikacji w formie pływającego okienka, a do tego pojawiły się również nowe motywy i tapety. Całość sprawia naprawdę bardzo dobre wrażenie i widać, że producent dużo uwagi poświęca na wizualne dopracowanie swojej nakładki.

Pod maską – równie ciekawie

W nowej nakładce pojawiło się również wiele zmian, które nie są widoczne dla oka, przynajmniej do momentu wejścia w ustawienia systemowe. Dzięki współpracy z firmą Epic Sound udało się, rzekomo, znacznie ulepszyć dźwięk wydobywający się ze smartfonów oraz dodać funkcję budzika adaptacyjnego. Polega ona na dostosowaniu dźwięku budzika do bieżących warunków atmosferycznych. Jeśli z danych w aplikacji pogodowej wynika, że aktualnie pada śnieg – posiadacza Oppo obudzą krople deszczu, jeśli świeci słońce – śpiew ptaków itd. Cóż… nie ma to jak bardzo dobrze rozpocząć dzień. Albo bardzo źle. Zależy od pogody.

Udoskonalono też Game Space, czyli nakładkę towarzyszącą graczom w grach mobilnych oraz, co bardzo istotne, pojawił się standard przesyłania treści Oppo Share. Jest to nic innego, jak konkurent dla usługi AirDrop od Apple, tyle że, co oczywiste, nie mający nic wspólnego z firmą z Cupertino i niekompatybilny z jakimkolwiek iPhonem. Z Oppo Share mogą korzystać posiadacze wybranych smartfonów takich marek, jak omawiane tutaj Oppo, a także Xiaomi, Vivo i Realme.

smartfon Oppo A5 2020
Oppo A5 2020 (fot. Tomasz Szwast / Tabletowo.pl)

Które smartfony otrzymają aktualizację? Zapisy na beta testy

Zgodnie z informacją podaną przez producenta, w 2020 roku ponad 25 smartfonów marki otrzyma aktualizację do Androida w wersji 10, a co za tym idzie ColorOS 7.0. Na pierwszy ogień trafią takie modele, jak Reno, Reno 2, Reno 10X Zoom, F11 Pro i F11. Ich posiadacze dostaną również możliwość zapisania się do beta testów nowego systemu. Można to zrobić z poziomu ustawień, wybierając kolejno opcje Ustawienia -> Aktualizacja oprogramowania -> Wersja Trial.

Producentowi należy się również szacunek za to, że poza wymienionymi modelami, aktualizację do Androida 10 otrzyma wiele innych smartfonów, w tym te z nieco niższych półek cenowych niż flagowce. Dla przykładu, testowany jakiś czas temu Oppo A5 2020 ma dostać najnowszy system już w drugim kwartale tego roku. Trzymamy za słowo!

Źródło: FoneArena