GeForce RTX 3060 Ti
źródło: NVIDIA

NVIDIA blokuje RTX-y MSI. Karty nie mogą być SUPER

NVIDIA zdecydowała się na dość drastyczny ruch. Najnowsze karty graficzne MSI zostały zablokowane przez zielonych i konsumenci nie doczekają się już ich premiery. Powód tej decyzji może Was jednak nieco zaskoczyć.

Karty graficzne NVIDIA…

…są używane przez znaczącą większość graczy, którzy oddają się wirtualnej rozrywce na Steam. Przynajmniej tak wynika z raportu, który został opublikowany przez Valve w marcu tego roku. Niemal 83% graczy korzysta z kart graficznych od zielonych, natomiast najpopularniejszą kartą graficzną jest model GeForce RTX 3060, który znajduje się na ponad 10,5% komputerów ze Steam na dysku.

W marcu 2023 roku, aż 19 pierwszych miejsc należy do kart graficznych NVIDIA, jeśli chodzi o wykorzystanie przez użytkowników platformy Valve… (fot. Tabletowo.pl)

Nowe RTX 3060 Ti od MSI zablokowane przez zielonych

Dlaczego największy producent kart graficznych zablokował sprzedaż najnowszego produktu jednej z najlepiej rozpoznawalnych marek związanych z szeroko pojętym sprzętem gamingowym? Powód tej decyzji wydaje się dość… specyficzny. Jak donosi konto Twitterowe portalu HKEPC, stało się tak za sprawą nazwy, jaką swojemu najnowszemu produktowi dał producent z maskotką czerwonego smoka.

Ma bowiem chodzić o nazwę SUPER 3X lub SUPER3X – zieloni prawdopodobnie stwierdzili, iż może ona wprowadzać w błąd potencjalnego klienta. Karty graficzne z oznaczeniem SUPER są bowiem znacznie wydajniejsze od swoich podstawowych wersji, toteż produkt nazwany RTX 3060 Ti SUPER 3X, w moim odczuciu, faktycznie mógłby wprowadzić w swego rodzaju konsternację.

Szczególnie że zieloni wciąż nie przedstawili kart z serii RTX 30xx w wersji SUPER (najnowsze są wciąż GeForce RTX z serii 20xx), a karty Ti SUPER (lub SUPER Ti), nie ma w ogóle w ich ofercie. Inna kwestia, że przynajmniej od kilku lat mamy doniesienia o prawdopodobnej premierze tych pierwszych, jednak wciąż pozostaje ona w sferze plotek i domysłów. Po dziś dzień nie miały one bowiem swojego debiutu.

Co dalej z GeForce RTX 3060 Ti SUPER 3X od MSI?

Zacznijmy od tego, że karta została usunięta ze strony producenta i nie da się jej już kupić. Inna kwestia, że blokada została wprowadzona na tydzień po rozpoczęciu wysyłania karty graficznej do dystrybutorów. Jeśli więc komuś udało się, jakimś cudem, takową nabyć, to niewątpliwie ma w swoim posiadaniu nowego białego kruka w kategorii kart graficznych…

Co się zaś tyczy samej karty, to oficjalnie nic nie zostało powiedziane. Wydaje mi się jednak, że MSI zmieni nazwę i ponownie wprowadzi swoje RTX 3060 Ti na rynek, jednak tym razem pod inną nazwą. Ostatecznie wyrzucenie wyprodukowanego i sprawnego sprzętu byłoby marnotrawstwem, nieprawdaż…?