Nowy testbench, czyli zapowiedź hardware’owych nowości na Tabletowo

Jako że zbliża się koniec roku 2019, muszę wam, drodzy czytelnicy, zapowiedzieć kilka nadchodzących nowości, które zawitają na łamach Tabletowo – bo portal, to już nie tylko informacje o sprzęcie mobilnym. Od pewnego czasu Tabletowo mocno zaczęło się rozwijać w takich gałęziach informacyjnych, jak dział motoryzacyjny, audiowizualny oraz hardwarowy – i tutaj dzisiaj wprowadzę was głębiej, bo hardware zawitał do Tabletowo na dobre.

Słowem wstępu

Tabletowo rozwija się już od ponad 9 lat. Na początku był to mały blog technologiczny poświęcony tabletom, prowadzony przez byłą zawodniczkę KSS Kielce – Katarzynę Purę. Po wielu latach, tysiącach tekstów, zatrudnieniu zespołu dziennikarzy, blog przerodził się w pełnoprawną redakcję z milionową publiką czytającą codziennie nowości z świata IT.

Ja nazywam się Jakub Malec, jestem wieloletnim dziennikarzem telewizyjnym i radiowym, od ponad pół roku pomagam Kasi, zarządzając kilkoma działami na portalu. Dzisiaj przeczytacie o planach, jakie mam na portal w ciągu kilku najbliższych miesięcy – tak więc kubek w dłoń; i miłej lektury.

A co my tu mamy?

Jak już wspomniałem na początku – hardware mocno zakorzenił się na portalu. Od prawie roku pojawiają się u nas testy dysków, chłodzeń AiO, kart graficznych i całej masy innych sprzętów komputerowych. Jako że przygotowałem całkowicie nową, wydajną platformę pod nowe testy, które szykuję dla was na rok 2020, postanowiłem, że podzielę się z wami pełną specyfikacją mojej platformy testowej oraz opiszę, dlaczego dobrałem takie komponenty, a nie inne, i gdzie co można kupić.

Obudowa

Zacznijmy od samego początku, czyli obudowy. Mój wybór padł na konstrukcję od Lian LI, dokładnie Lian Li PC-T60B.

Otwarty testbench, który ma prawie wszystko, co mógłbym potrzebować, by mieć jak najłatwiejszy dostęp do podzespołów – jedyna moja uwaga to taka, że brakuje miejsca na montaż chłodnicy testowanych zestawów AiO. Jak niestety sami widzicie, pół konstrukcji musi stać luzem – ale i tak wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Dlaczego wybrałem tę konstrukcję? Z bardzo prostego powodu: dostępność innych testbenchy na rynku jest krytycznie niska – oczywiście są lepsze konstrukcje, ale zdobycie ich w ludzkim czasie graniczy z cudem.

Płyta główna

Gigabyte Z390 AORUS MASTER. Dlaczego akurat ta płyta? Odpowiedź jest bardzo prosta: jest to jedna z najlepszych płyt na rynku z chipsetem z390. Przy tym modelu warto zwrócić uwagę na to, co ta płyta oferuje:

  • 12-fazową sekcję zasilania (2×8-pin),
  • 5 portów USB 3.1 Gen 2, w tym jeden typu C,
  • 3 porty M.2 Gen3 x4 z radiatorami,
  • obsługę RAM do 4133 MHz,
  • WiFi Intel CNVI 802.11ac 2×2 Wave 2 (do 1.73 Gb/s),
  • Bluetooth 5.

Nie mówiąc już o poprawionym przez firmę Gigabyte biosie. Tak czy inaczej, ta płyta długo posłuży na tej platformie – ale nie sama, bo do towarzystwa otrzymała specjalny procesor.

Procesor

Długi czas zastanawiałem się nad odpowiednim procesorem do tej płyty. Moje myśli krążyły przy kilku dostępnych dla mnie sztukach procesorów od Intela. W końcu dobrałem procesor myślę, że odpowiedni do moich potrzeb. Procesor zapewne znany kilkoro z Was, bo to i7-8700k. A dokładnie i7-8700k, na którym wspólnie z Jarkiem aka. Black White TV nakręciliśmy kilka materiałów. Jeżeli oglądaliście już ten materiał wideo, to zapewne zauważyliście, że procesor został “oskalpowany” – oznacza to tyle, że na rdzeń procesora został nałożony ciekły metal, jako lepszy przewodnik cieplny. Jakie są tego rezultaty? O tym dowiecie się już niedługo z testów AiO od Cougara (podpowiem tylko, że procesor na platformie został na stałe podkręcony do 5 GHz na wszystkich rdzeniach przy napięci 1,35V).

Pamięć RAM

Mój wybór padł na dwie kości od HyperX, dokładnie HyperX 16GB 3200MHz Fury RGB CL16 (2x8GB).

Produkty firmy HyperX bardzo wysoko cenię, mam styczność z ich RAM-ami, dyskami i peryferiami od kilku ładnych lat i nigdy się nie zawiodłem. Nawet teraz, pisząc dla was te słowa, korzystam z klawiatury w/w firmy oraz myszki – a dokładnie z tego zestawu.

Warto dodać, że te pamięci nie tylko są śliczne, ale mają również niesamowity potencjał na podkręcanie. Niedowiarków zapraszam do lektury.

Dyski SSD

Mówimy tutaj o potężnej platformie testowej, więc nie mogło zabraknąć najwyższej klasy dysków na nasze dane.  Jako pierwszy i główny, WD Blue SN500 M.2 PCIe NVMe o pojemności 500 GB. Dysk ten rozwija skrzydła do 1700 MB/s odczytu i 1450 MB/s przy zapisie (chociaż realnie potrafi działać jeszcze szybciej). Chcesz dowiedzieć się więcej o tym dysku? Zapraszam do lektury testu.

Kolejnym dyskiem, jak i głównym bankiem pamięci na nasze gry, programy etc., jest Patriot Viper VPN100 o pojemności 1 TB. Potężny dysk z jeszcze potężniejszym radiatorem o gigantycznej prędkości – odsyłam do pełnej recenzji.

Zasilacz

Jakże bym mógł zapomnieć o jednym z najważniejszych podzespołów w naszym komputerze – zasilaczu. Tutaj wybór był trudny, ale w końcu padło na zasilacz NZXT E850, posiadający certyfikat 80 Plus Gold. Oprócz tego ma wiele innych przydanych funkcji, o których można długo mówić, ale nie dziś i nie tutaj. Firma NZXT cechuje się produktami premium i nie inaczej jest z tym zasilaczem – ta informacja powinna wszystkich zadowolić. A co, jeśli nie? To zapraszam na stronę producenta, a warto, bo jest to zasilacz, którym można sterować np. za pomocą aplikacji CAM (zaciekawiłem was?).

Chłodzenie procesora i karta graficzna

Czyżbym o czymś zapomniał? Nie, po prostu specjalnie o tych dwóch elementach powiem na koniec, bo to “elementy ruchome” – oznacza to tyle, że karta graficzna, jak i chłodzenie procesora, będzie się zmieniać zależnie od potrzeb testowych. Aktualnie na testbenchu mam zamontowane: chłodzenie AiO Cougar Helor 240 (publikacja testu już wkrótce na Tabletowo.pl) oraz kartę graficzną Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8GB GDDR6 (tutaj nasz test).

Jeśli myśleliście, że to już koniec… to was zaskoczę, bo w skład całej platformy wchodzi o wiele więcej elementów.

Monitor

Dobór monitora do platformy testowej jest niezwykle istotny, wielu testerów – wiele opinii. Ja postawiłem na produkt niecodzienny, pozwalający mi genialnie zagospodarować przestrzeń wokół platformy. Cichy, wydajny, a przede wszystkim mobilny – to chyba jedyny taki monitor na rynku.

AOC 1601FWUX – matryca IPS, przekątna ekranu 15,6”, rozdzielczość Full HD – 1080 x 1920 piikseli, częstotliwość odświeżania 60 Hz, czas reakcji matrycy 5 ms, jasność 220 cd/m2. Jego wymiary to 376 x 235 x 8,5 mm, a waży tylko 824 gramy!

No i chyba najważniejsze – całość łączymy za pomocą kabla USB-C z naszym komputerem (jednym kablem załatwiamy sprawę zasilania, jak i przesyłu obrazu z naszego PC-ta – genialne!)

Zainteresowałem was? Tutaj macie więcej informacji o tym wynalazku.

Peryferia (mysz oraz klawiatura)

I oto kolejne urządzenie warte grzechu. Coś, co zostało stworzone z myślą o graczach, a znalazło swoje zastosowanie w dziedzinie pokrewnej – Razer Turret.

Firma Razer co jakiś czas pozytywnie zaskakuje mnie swoimi pomysłami – nie inaczej jest w tym przypadku.  Razer Turret to klawiatura i mysz w jednym. Mam na myśli jedno połączenie – wystarczy nam mały nadajnik i w trybie Plug and Play wszystko działa jak w zegarku. Największą ciekawostką jest to, że produkt został stworzony z myślą o osobach grających na Xboksie (gdzie sprawdza się znakomicie, czekajcie, bo wkrótce moja recenzja), a jeszcze lepsze zastosowanie ma z moją platformą.

Słuchawki

Tutaj bez zaskoczenia – aktualnie korzystam ze słuchawek HyperX Cloud Alpha S, moim zdaniem baaardzo udanego produktu, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Skoro jest to platforma testowa, to nie mogło zabraknąć narzędzi testowych!

Cat S61

Zapytacie pewnie, co w tym zestawieniu robi telefon. Odpowiedź jest bardzo prosta – to nie jest zwyczajny telefon. Firma Caterpillar stworzyła urządzenie specjalne, które ma “możliwość dzwonienia” – śmieje się, ale taka jest prawda. Ten telefon znalazł się na moim wyposażeniu dzięki swojej wyjątkowej funkcji jaką oferuje. Caterpillar zamontował w nim “termowizję” i to nie jakiś “odpustowy bubel”, ale pełnoprawną kamerę termowizyjną znanego producenta Flir.

Tutaj mały przykład możliwości tego cuda – na pełną recenzję jeszcze chwilę będziecie musieli poczekać.

Decybelometr albo inaczej „miernik poziomu dźwięku” DVM85 o specyfikacji:

  • zasięg pomiaru: 40-130 dB,
  • dokładność: ± 3.5dB (ref 94dB @ 1kHz),
  • korekcja częstotliwościowa: A,
  • średnia ważona: szybka (125 ms),
  • zakres częstotliwości: 31,5Hz do 8kHz,
  • mikrofon: ½” pojemnościowy mikrofon elektretowy,
  • wyświetlacz LCD,
  • temperatura robocza: 0 °C ~ +40 °C,
  • wilgotność: 10 ~ 90 % RH,
  • automatyczne wyłączanie: 15 min,
  • wymiary: 210 x 55 x 32 mm,
  • waga (z bateriami): ± 135 g.

Na sam koniec ostatni element

Jako że testy podzespołów wymagają często też grania na platformie, to nie samą klawiaturą i myszką człowiek żyje. Do zestawu dołączyłem również pada Steelseries Stratus Duo – jest to jeden z najlepszych padów pod PC-eta. Więcej w jego recenzji.

Jako że nie mogłem się oprzeć pokusie – przygotowałem dla ciekawskich testy wymienionych podzespołów na mojej platformie – zaczynając od dysków SSD, a na testach procesora czy karty graficznej kończąc. Miłego wertowania danych!

Ile to wszystko kosztuje?

Jak obiecałem na początku – w tym segmencie wyszczególnię ceny produktów, których będę używać na potrzeby testów. Oto one:

  • Lian Li PC-T60B: około 435 zł
  • Gigabyte Z390 AORUS MASTER: 1215 zł
  • Intel Core i7-8700k: 1795 zł
  • HyperX 16GB 3200MHz Fury RGB CL16 (2x8GB): 399 zł
  • WD Blue SN500 M.2 PCIe NVMe 500 GB: 329 zł
  • Patriot Viper VPN100 1 TB: 619 zł
  • Zasilacz NZXT E850: 695 zł
  • Chłodzenie AiO Cougar Helor 240: 549 zł
  • Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER GAMING OC 8GB GDDR6: 3439 zł
  • Monitor AOC 1601FWUX: 690 zł
  • Razer Turret: N/N
  • HyperX Cloud Alpha S: 549 zł
  • Cat S61: 3449 zł
  • Decybelometr DVM85: 100 zł
  • Pad Steelseries Stratus Duo: 290 zł

Właśnie poznaliście całą platformę. Ale co dalej? Co na niej będzie testowane i gdzie oraz w jakiej formie będzie to pokazywane?

Odpowiedź jest bardzo prosta – oczywiście wszystko będzie publikowane na stronie Tabletowo.pl oraz na naszym kanale YouTube.

Szykujcie się na nowy content na kanale. A będzie się działo – od budowania komputerów za konkretne pieniądze, poprzez PC-ety tworzone pod jakieś wydarzenia, po podstawowe, ale i ciekawie rozbudowane testy np. chłodzeń wodnych – mam nadzieję, że jesteście gotowi na nowe treści, gdzie oczywiście nie zabraknie tych starych.

Pozdrawiam was i do usłyszenia/zobaczenia/przeczytania wkrótce!