Huawei Matebook 14s

Nowy laptop Huawei będzie miał procesor ARM i dwa systemy

Huawei ma w ofercie wiele laptopów. W pierwszej połowie 2021 roku producent zaprezentował jednak pierwszy model, który opiera się na procesorze wykonanym w architekturze ARM. Jak się okazuje, chiński gigant technologiczny jest w trakcie przygotowań kolejnej generacji tego typu urządzenia. Poza procesorem ARM nowy laptop Huawei ma mieć na pokładzie dwa systemy operacyjne.

Nowy laptop Huawei będzie miał procesor ARM i dwa systemy

Pierwszy laptop Huawei z procesorem wykonanym w architekturze ARM (mowa tu o układzie Kirin 990) bazował na MateBooku 14, który – podobnie jak Qinqyun L410 – ma na pokładzie 14-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2K. Jego bezpośredni następca będzie bardzo podobny, jednak zostanie oparty na nieco wydajniejszym układzie CPU ARM, a raczej jego zmodyfikowanym wariancie.

laptop Huawei Matebook 14s
Huawei MateBook 14s (fot. Tabletowo.pl)

Sercem nadchodzącego laptopa Qingyun L420 ma być Kirin 9006, czyli najpewniej zmodyfikowana wersja procesora Kirin 9000, znanego m.in. z Huawei Mate 40 Pro, który składa się z trzech klastrów. Pierwszy obejmuje wydajnościowy rdzeń Cortex-A77 taktowany zegarem 3,13 GHz, drugi skrywa trzy rdzenie Cortex-A77 2,54 GHz, natomiast ostatni cztery energooszczędne jednostki Cortex-A55 2,05 GHz. Czip został wykonany w 5-nm procesie litograficznym, a więc w połączeniu z wydajnymi rdzeniami może zaoferować zdecydowanie wyższą wydajność niż Kirin 9000.

Nieoficjalne informacje sugerują także, że nowy laptop Huawei zostanie wyposażony w 14-calowy wyświetlacz 2K, zamknięty w aluminiowej obudowie o grubości 15,9 mm, a całość będzie ważyć 1,45 kg. Mimo smukłej konstrukcji, urządzenie zaoferuje baterię o pojemności 56 Wh z funkcją szybkiego ładowania o mocy 65 W, realizowanego przy pomocy złącza USB-C.

Zaplecze portów także ma być kompletne – nadchodzący laptop Huawei Qingyun L420 będzie miał porty USB-A, USB-C, mini RJ-45, HDMI oraz złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm. Procesor zamontowany w laptopie zostanie wsparty przez 8 GB pamięci LPDDR5 oraz dysk SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB.

Ponadto nie zabraknie również obsługi WiFi 6 oraz Bluetooth 5.2. Co ciekawe, posiadacze tego laptopa będą mogli pracować na dwóch systemach operacyjnych – KOS oraz UOS.

laptop Huawei Qingyun L420
źródło: Gizmochina

Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy nowy laptop Huawei Qingyun L420 oficjalnie zadebiutuje, ale mimo wszystko to dla nas jedynie ciekawostka, jako że nie jest tworzony z myślą o klientach indywidualnych, tylko przedsiębiorcach i rządach. Nie spodziewamy się, że trafi do sprzedaży poza Chinami.