Huawei HarmonyOS
HarmonyOS (źródło: Huawei)

Oficjalnie: Huawei udostępni globalnie system HarmonyOS

Parafrazując klasyka: Pogłoska o śmierci Huawei była mocno przesadzona. Choć blokada handlowa ze strony Stanów Zjednoczonych była dotkliwym ciosem, firma wciąż funkcjonuje i gotowa jest udostępnić swój autorski system operacyjny w skali globalnej.

Huawei wciąż na „czarnej liście” amerykańskiego rządu

Choć od czasu wprowadzenia blokady handlowej minęły już blisko trzy lata, firma nadal walczy ze skutkami tej decyzji. Najbardziej dotkliwe było odcięcie od usług Google. Huawei wyszedł jednak naprzeciw restrykcjom, tworząc własne środowisko, HarmonyOS (w Chinach jest ono dystrybuowane jako HongMengOS).

Huawei Harmony OS
Źródło: Huawei

Na obecną chwilę z autorskiego rozwiązania korzysta ponad 140 urządzeń marki, m.in. smartfony, tablety, smartwatche i telewizory. System nie nie jednak dostępny powszechnie poza Chinami, ale może się to już niedługo zmienić.

W wywiadzie przeprowadzonym przez rumuński dziennik Adevărul, Derek Yu, prezes Huawei CB na Europę Środkowo-Wschodnią, północną Kanadę oraz Turcję zapowiedział, że firma może udostępnić HarmonyOS wszystkim użytkownikom na całym świecie w przyszłym roku.

Miałoby się to zgrać wraz z premierą najnowszej wersji systemu, opatrzonej numerem 3.0, której pierwsze testy beta powinny zacząć się w pierwszym kwartale 2022 roku. Na tę chwilę nie wiadomo jednak, czy będą one dostępne dla użytkowników poza Chinami.

Derek Yu został zapytany też o linię modelową smartfonów Huawei, gdyż w 2021 roku przesunięcie premiery zaliczyła zarówno seria P50, jak i Mate 50. „Seria Mate jest w drodze i wyjdzie w 2022 roku” – zapowiedział Derek Yu.

Osoby, które są zainteresowane nowym, składanym smartfonem chińskiego producenta, również mogą spać spokojnie. Choć Mate X2 nie trafił na rynek europejski, to – co potwierdził oficjalnie reprezentant Huawei – „najnowszy składany smartfon marki” zadebiutuje w trakcie targów MWC 2022.

Huawei Mate V
Źródło: Weibo.com

Sytuację wokół Huawei podgrzewają również najnowsze, już nieoficjalne doniesienia. Grafika, którą widzicie powyżej, została nadesłana przez jednego z informatorów, powiązanego z chińskim producentem. Na środku widać coś, co przypomina składany smartfon, a sam wpis wspomina, że w tym miesiącu dowiemy się czegoś więcej.

Inną poszlaką jest prezentacja grafiki patentu na chłodzenie składanego urządzenia. Choć raport został przesłany w 2020 roku i nie jest pewne, czy widoczne na grafice elastyczne heatpipe’y zostaną faktycznie wykorzystane w modelu Mate V, to moment, w którym pojawił się artykuł, może sugerować, że coś jest na rzeczy.

Na 23 grudnia 2021 roku Huawei zaplanował bowiem wydarzenie, w trakcie którego pokaże nowe telewizory, laptopy oraz smart opaskę Fit Mini. Możliwe zatem, że od debiutu konkurencji dla Samsunga Galaxy Z Flip 3 dzieli nas raptem kilka dni.