Chrome OS

Google Chrome pomoże Ci jeszcze lepiej zadbać o Twoją prywatność

Google raczej nie kojarzy się z firmą, mającą naprawdę zdrowe podejście do prywatności swoich użytkowników, ale nie oznacza to, że nie wykonuje w tym kierunku żadnych kroków. Wkrótce w Google Chrome pojawi się narzędzie, które pomoże lepiej zadbać o bezpieczeństwo i prywatność.

Reklama

Przewodnik po prywatności w Google Chrome

Na wstępie warto zaznaczyć, że Google Chrome już teraz oferuje rozbudowane opcje dotyczące prywatności i bezpieczeństwa. Nie jest to oczywiście najlepsza przeglądarka pod tym względem na rynku, ale trudno wskazać poważne niedociągnięcia. Odpowiednio skonfigurowany Chrome jak najbardziej będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które starają się zachować akceptowalny poziom prywatności w internecie.

Dla mniej zaawansowanych osób, ze względu na sporą liczbę różnych ustawień, całość może jednak wydawać się zbyt skomplikowana i średnio przejrzysta. Najwidoczniej firma z Mountain View zdaje sobie z tego sprawę, bowiem podjęła decyzję o wprowadzeniu stosownych zmian.

Jak wynika z wpisu na oficjalnym blogu, Google Chrome niebawem otrzyma narzędzie, które ułatwi odnalezienie się w dostępnych ustawieniach i funkcjach. Będziemy mieli do czynienia z przewodnikiem, pozwalającym na optymalne skonfigurowanie przeglądarki.

Google Chrome
(fot. Google)

Nowe narzędzie zostało opracowane w Google Safety Engineering Center i firma dołożyła wszelkich starań, aby było zrozumiałe dla każdego użytkownika. Przewodnik krok po kroku przeprowadza po opcjach kontroli prywatności i bezpieczeństwa w Google Chrome, dzięki czemu – jak twierdzą sami twórcy – w jednym miejscu można dokonać właściwych wyborów.

Wszystko ma być wyjaśnione w przystępny sposób

Google wyraźnie podkreśla, że użytkownik z przewodnika dowie się o korzyściach, kompromisach i wpływie na prywatność każdego ustawienia, a także tego, co się dzieje, gdy dana opcja jest włączona lub wyłączona.

Początkowo w przewodniku znajdą się informacje i ustawienia dotyczące plików cookie, synchronizacji historii, bezpieczeństwa przeglądania oraz przekazywania anonimowych danych do Google. Twórcy zaznaczają, że w przyszłości liczba opcji może zostać rozbudowana, a wiele zależeć będzie od opinii społeczności.

Nowe narzędzie zostanie udostępnione w ustawieniach Google Chrome w karcie „Prywatność i bezpieczeństwo”. Ma ono pojawić się u wszystkich użytkowników na desktopie na przestrzeni najbliższych tygodni.