Reklama
Samsung Odyssey 2021
(źródło: Samsung)

Seria Samsung Odyssey coraz bardziej się powiększa. Samsung zaprezentował nowe monitory

W ubiegłym, 2020 roku na rynku pojawiła się nowa seria monitorów dedykowanych w głównej mierze graczom – Samsung Odyssey. Teraz Samsung zaanonsował trzy nowe modele: G3, G5 oraz G7, które są dedykowane użytkownikom, poszukującym monitora z różnych segmentów cenowych.

Reklama

Tegoroczna seria Samsung Odyssey zaoferuje płaskie wyświetlacze

Seria Samsung Odyssey cechowała się do tej pory zakrzywionymi wyświetlaczami (zob. recenzja Samsung Odyssey G9). W tym roku producent całkowicie z nich zrezygnował, prawdopodobnie z myślą o tych, którzy wymagają monitora z wyższej półki, ale jednocześnie nie chcą sięgać po zakrzywiony wyświetlacz – modele G3, G5 i G7 zostały wyposażone w płaskie jak deska ekrany.

monitor Samsung Odyssey
(źródło: Samsung)

Samsung Odyssey G3 zapewni standardowe proporcje ekranu 16:9 z podstawową rozdzielczością Full HD, czyli 1920×1080 pikseli. Monitor wykorzystuje matrycę z modnym w świecie graczy odświeżaniem 144 Hz oraz opóźnieniem na poziomie 1 ms MPRT. Według deklaracji producenta, model ten zapewnia kąt widzenia 178° w pionie i w poziomie.

Z praktycznych funkcji, wartych wypunktowania, wymieniłbym jeszcze technologię AMD FreeSync Premium (najtańsze Odyssey nie wspierają G-Synca od NVIDII, szkoda), podstawkę z regulacją wysokości monitora oraz tzw. pivota. Samsung Odyssey G3 został też wyposażony w złącza Display Port 1.2 oraz HDMI 1.4.

Monitor Samsung Odyssey G5 ma z kolei 27-calowy ekran o rozdzielczość WQHD 2560×1440 pikseli oraz maksymalne odświeżanie na poziomie 165 Hz ze wsparciem dla HDR10. Podobnie jak model Odyssey G3, Odyssey G5 zaopatrzono w obsługę technologii AMD FreeSync Premium i G-SYNC, zatem w tym przypadku użytkownicy kart NVIDII nie dostali powodów do narzekań. Do tego Odyssey G5 ma tę samą podstawkę z opcją pivota oraz złącza HDMI 2.0 i Display Port 1.2.

monitor Samsung Odyssey G7
(źródło: Samsung)

Samsung Odyssey G7 zapewni natomiast przede wszystkim nieznacznie większą matrycę o przekątnej 28 cali i rozdzielczości UHD 3840×2160 pikseli z maksymalną częstotliwością odświeżania na poziomie 144Hz. Monitor jest typową propozycją z wysokiej półki, a więc oferuje masę dodatkowych funkcji – AMD FreeSync Premium Pro, G-SYNC i 1 ms opóźnienia CTG. Model ten wspiera złącze HDMI 2.1 z odświeżaniem 120 Hz przy rozdzielczości 4K, jak i Display Port 1.4.

Na ten moment Samsung nie ujawnił cen swoich nowych monitorów, jednak patrząc na fakt braku zakrzywionych wyświetlaczy, wycena może być bardziej przystępna niż w przypadku wprowadzonych wcześniej na rynek modeli.