Revolut RevReview 2022
źródło: Revolut

Nowa funkcja Revolut ochroni Cię przed kradzieżą

Przestępcy nie muszą wykazywać się wyjątkową kreatywnością, aby okraść swoje ofiary, gdyż popularne oszustwa cały czas są bardzo skuteczne, pomimo licznych kampanii informacyjnych i akcji edukacyjnych. Revolut wdrożył nową funkcję AI-scam, która ma ustrzec jego klientów przed utratą pieniędzy.

Funkcja AI-scam w Revolut ma uchronić klientów przed kradzieżą

W mediach regularnie pojawiają się informacje na temat kolejnych przypadków oszustw, przez które ofiary straciły dziesiątki albo setki tysięcy lub nawet miliony złotych. Często przestępcy oszukali je w popularny sposób, co implikuje, że wciąż są one bardzo skuteczne. I to pomimo licznych kampanii informacyjnych oraz ostrzeżeń. Revolut postanowił wziąć sprawy w swoje ręce, aby ograniczyć liczbę kradzieży.

Ma w tym pomóc wdrożenie nowej funkcji o nazwie AI-scam. Wykorzystuje ona uczenie maszynowe i jest w stanie wykryć, że klient prawdopodobnie wykonuje transakcję (na przykład płatność lub przelew) pod wpływem manipulacji socjotechnicznych. Ma to uchronić użytkowników przed utratą pieniędzy. Jak funkcja ta działa w praktyce?

W pierwszej kolejności AI-Scam musi stwierdzić, czy istnieje prawdopodobieństwo, że klient nie działa samodzielnie, ale pod wpływem osób trzecich. Jeśli uzna, że tak jest, może automatycznie wstrzymać dokonywaną przez użytkownika konkretną transakcję, a także wykonanie podobnych, aby uniemożliwić mu „obejście” systemu ochronnego.

Revolut funkcja AI-scam przykład
źródło: Revolut

Oprócz tego uruchamia się procedura bezpieczeństwa, która może wymagać od klienta przedstawienia dodatkowych informacji na temat płatności lub przejścia w aplikacji kursu wiedzy na temat oszustw. Użytkownik może też zostać przekierowany do rozmowy na czacie z konsultantem wyspecjalizowanym w zwalczaniu oszustw, który zada dodatkowe pytania, aby upewnić się, że klient jest świadomy transakcji i ryzyka z nią związanego.

Funkcja AI-scam wykazuje się wysoką skutecznością

Revolut podaje, że od momentu uruchomienia funkcji AI-scam zaobserwował 30% spadek wartości kwot raportowanych jako wyłudzenia przy wykorzystaniu usługodawców i sprzedawców. To pokazuje, że działa ona skutecznie i faktycznie może uchronić klientów przed utratą pieniędzy, gdy oni sami nie są świadomi, że właśnie padają ofiarami oszustwa.

Dzięki zaawansowanym technologiom mieszamy oszustom szyki i staramy się przerwać manipulację w chwili, gdy klient chce przelać pieniądze oszustowi. Poświęciliśmy miesiące pracy na testowanie nowej funkcji, aby mieć pewność, że skutecznie zwiększa bezpieczeństwo klientów. Katarzyna Said Nagy, Head of Financial Crime Operations w Revolut Bank Europe

Według globalnych danych Revolut, w ubiegłym roku najpopularniejsze były oszustwa zakupowe (62% wszystkich oszustw), ale jednocześnie ofiary straciły najwięcej pieniędzy przez oszustwa inwestycyjne (59% łącznie wyłudzonej kwoty).

Nie tylko Revolut ma taki mechanizm

Funkcja AI-scam, a dokładniej jej schemat działania, niespodziewanie stał się dla mnie znajomy tydzień temu, gdy zleciłem przelew z nowo otwartego konta w Banku Pocztowym (na swoje własne w innym banku). Po chwili od zatwierdzenia transakcji otrzymałem wiadomość, że operacja została skierowana do weryfikacji i może kontaktować się ze mną pracownik banku.

Faktycznie zadzwonił do mnie kilka godzin później i pytał, czy ja zlecałem tę operację i czy dane odbiorcy się zgadzają. Nie ukrywam, że zabawne było dla mnie potwierdzenie moich własnych danych (bo to ja byłem odbiorcą tego przelewu), ale rozumiem, że taka jest procedura i musiało się to nagrać. Po raz pierwszy spotkałem się jednak z taką sytuacją, a od dawna przelewam pieniądze między swoimi kontami w różnych bankach (które zakładam, aby otrzymać bonusy za ich założenie i aktywność).

W związku z tym wierzę Revolut na słowo, że AI-scam faktycznie może skutecznie działać, skoro podobne rozwiązanie jest też przynajmniej w Banku Pocztowym. Jednocześnie – patrząc na swój przykład – może ono zaskoczyć klienta, dlatego warto o nim wiedzieć. Ja do niedawna o nim nie wiedziałem i nie chcecie wiedzieć, jakie myśli przechodziły mi po głowie, gdy dowiedziałem się, że Bank Pocztowy zablokował mój przelew.