Nowa beta iPadOS z miłą niespodzianką. Ekrany główne pomieszczą więcej ikon

iPadOS, czyli „nowy system operacyjny” Apple dla iPadów, przynosi zestaw odczuwalnych ulepszeń. Jedną z ciekawszych nowości jest możliwość zwiększenia liczby ikon na ekranach głównych.

iPady będą działać pod kontrolą iPadOS

Na początku czerwca, podczas konferencji WWDC, dowiedzieliśmy się, że Apple zdecydował się wyraźniej oddzielić rozwój iOS-a w wydaniu na iPhone’y od wersji skierowanej na iPady. Właśnie tak powstał iPadOS, czyli po prostu mocniej przebudowany iOS, dostosowany do większych ekranów w tabletach.

Reklama

iPadOS to oczywiście systemowy ciemny motyw, który dostępny jest również w iOS 13. Ponadto, użytkownicy iPadów otrzymują m.in. nowy ekran główny z widżetami, usprawnienia w aplikacji Pliki, obsługę zewnętrznych nośników danych, a także kilka nowości w przeglądarce Safari.

iPadOS lepiej wykorzysta większe ekrany

Wczoraj Apple udostęnił nowe wersje beta systemów operacyjnych. Testowy iPadOS, oprócz zestawu poprawek i usunięcia znalezionych błędów, otrzymał jedną większą funkcję, o której firma Tima Cooka nie wspomniała podczas WWDC. Okazuje się, że użytkownicy iPadów będą mogli zwiększyć liczbę ikon na ekranach głównych.

(fot. MacRumors)

Nowość jest dostępna w ustawieniach w iPadOS beta 5. Opcja nazywa się „Rozmiar ikon”, co niekoniecznie jest intuicyjne. Uważam, że bardziej pasuje „układ siatki aplikacji” czy „rozmiar siatki”. Użytkownik ma do wyboru dwa tryby – większe ikony i układ 4×5 lub mniejsze ikony i układ 6×5. W przypadku pierwszego ustawienia na ekranie może znajdować się do 20 ikon aplikacji. Drugi pozwala na umieszczenie do 30 ikon.

Nie jest to duża zmiana, ale powinna spodobać się większości osób używających iPada. W obecnej formie, większy ekran jest marnowany przez zbyt małą liczbę ikon aplikacji. Dodatkowo, duże i puste przestrzenie pomiędzy poszczególnymi ikonami wyglądają po prostu brzydko. Świetnie, że w Apple wreszcie to zauważono.

Stabilna wersja iPadOS powinna zostać udostępniona już we wrześniu. Wówczas wszyscy użytkownicy iPadów wpisanych na listę aktualizacji otrzymają nową wersję systemu operacyjnego. We wrześniu zobaczymy jeszcze iOS 13, tvOS 13, watchOS 6, a także macOS Catalina.

źródło: MacRumors