smartfon nokia x100 smartphone
Nokia X100 (źródło: Nokia)

Nowa Nokia będzie miała procesor Samsunga

Nokia nieco „przespała” rewolucję na rynku, przez co jej smartfony nie cieszą się tak dużą popularnością, jak klasyczne telefony komórkowe marki w przeszłości. Fiński producent w swoich urządzeniach najczęściej implementuje budżetowe (czasami średniopółkowe) procesory Qualcomm Snapdragon lub MediaTek. Okazuje się, że nowy smartfon Nokia Suzume będzie wyposażony w układ Samsung Exynos, jednak chyba nie możemy wiele po nim oczekiwać, ponieważ jest to dość leciwa konstrukcja.

Nokia Suzume z procesorem Samsung Exynos 7884B

Nadchodzący smartfon Nokii zapowiada się na kolejną budżetową propozycję. Jego sercem ma być niemalże czteroletni procesor Samsung Exynos 7884B, który składa się z dwóch klastrów. Pierwszy obejmują średniowydajne rdzenie ARM Cortex-A73, taktowane zegarem 2,08 GHz, zaś drugi klaster został zbudowany z 6 energooszczędnych rdzeni Cortex-A53, pracujących w częstotliwości 1,69 GHz.

Nokia Suzume Geekbench
Nokia Suzume (źródło: Geekbench)

CPU jest wspierany zintegrowanym układem graficznym Mali-G71. Procesor został wytworzony w 14-nm procesie litograficznym i nie obsługuje sieci piątej generacji (5G), a jedynie standardy 2G, 3G i 4G LTE.

Jak widać, nie jest to najnowszy i najszybszy układ, a więc możemy oczekiwać, że Nokia Suzume nie będzie wyróżniała się topową (a nawet dostateczną) wydajnością. Exynos 7884B to SoC znany z budżetowych propozycji Samsunga z roku 2019 – m.in. Galaxy A10 oraz Galaxy A20e, które na ten czas zapewniały tylko dobrą wydajność.

Warto też zauważyć, że smartfony pracowały na systemie Android 9 Pie, a obecne wersje systemu sygnowanego zielonym robotem do optymalnego działania wymagają bardziej zaawansowanych układów.

Ponadto zrzut ekranu z Geekbench 5 potwierdza, że Nokia Suzume będzie miała na pokładzie 3 GB pamięci operacyjnej. Co ciekawe, smartfon został wyposażony w pełną wersję Androida 12, a nie nieco „odchudzony” wariant z dopiskiem GO.

Nokia Suzume ma być budżetową propozycją, a więc oczekuje się, że otrzyma również m.in. wyświetlacz LCD IPS z wcięciem w kształcie kropli wody. Ponadto na panelu tylnym tego smartfona mają znaleźć się trzy aparaty fotograficzne.

Na tę chwilę nie wiemy, pod jaką nazwą zadebiutuje na rynku model o oznaczeniu kodowym „Suzame”.