Nokia N95
Nokia N95 (fot. Michael Fisher)

Nokia N95 mogła powrócić w nowej, smartfonowej wersji. Tak miała wyglądać

HMD Global, właściciel praw do marki Nokia, sukcesywnie odświeża kolejne telefony fińskiego producenta, który lata temu królowały na rynku. Wśród nich mogła znaleźć się też Nokia N95, lecz (niestety) projekt ten anulowano. Możemy jednak zobaczyć, jak urządzenie to miało wyglądać w smartfonowej wersji.

HMD Global daje drugie życie kultowym modelom

Nokia wycofała się z produkcji telefonów komórkowych, ale jednocześnie nie pozwoliła też, aby słuch o niej zaginął. Jej dawną chwałę próbuje przywrócić HMD Global, które ma wyłączne prawo do używania marki Nokia w przypadku tych urządzeń.

Oprócz smartfonów, HMD Global produkuje też klasycznie telefony z logo Nokia na obudowie, które w niektórych krajach wciąż cieszą się ogromną popularnością. Finowie co jakiś czas odświeżają również model, który z jakichś względów zapisał się na kartach historii, jak Nokia 3310 i „bananowa” Nokia 8110.

Niedawno na horyzoncie pojawiły się dwa kolejne telefony z przeszłości w nowym wydaniu, a teraz okazuje się, że odświeżenia mogła doczekać się również Nokia N95.

Nokia N95
Nowa Nokia N95 – wczesny render wersji koncepcyjnej (źródło: HMD Global via Michael Fisher)

Nokia N95 mogła powrócić w nowej, smartfonowej wersji. Tak miała wyglądać

Michael Fisher, a.k.a. MrMobile opublikował na swoim kanale w serwisie YouTube film, na którym wspomina Nokią N95. Nie byłoby w tym nic nadzwyczaj interesującego, gdyby nie fakt, że przy okazji postanowił ujawnić, iż HMD Global miało zamiar go odświeżyć (jak m.in. Nokię 3310). Co więcej, Finowie udostępnili nawet Fisherowi prototyp tego urządzenia!

Okazuje się więc, że doniesienia o odświeżeniu serii Nokia N (sprzed ponad 3 lat!) były jak najbardziej prawdziwe. Niestety, Nokia N95 nie powróci w nowym wydaniu, nawet jeśli wielu fanów marki Nokia przyjęłoby ją z otwartymi ramionami.

Juho Sarvikas (Chief Product Officer w HMD Global) poinformował, że pojawiły się problemy, które przesądziły o rezygnacji z wprowadzenia na rynek nowej wersji Nokii N95. Największym było to, że użytkownik nie miałby dostępu do aparatu i głośników w tym samym czasie.

Przy okazji Juho Sarvikas ujawnił też, że badano wiele różnych mechanizmów ze sliderem w roli głównej, w tym także taki, gdzie tylny panel wysuwał się „pod kątem” (widać to na ostatniej grafice).

Wygląda więc na to, że nie ma już większych szans na to, aby Nokia N95 powróciła. HMD Global ma jednak wiele ciekawych pozycji do odświeżenia, choćby Nokię N97, która była marzeniem wielu użytkowników (w tym także i moim, niestety niespełnionym).

Te wiadomości mogą Cię zainteresować: