Android Nougat

Korzystasz z Androida starszego niż 7.1.1? Pora szybko zmienić smartfon

Let’s Encrypt, jedna z organizacji wystawiających certyfikaty bezpieczeństwa dla stron internetowych, poinformowała o rychłym zakończeniu wsparcia dla starszych urządzeń z systemem Android. Najwyższa pora, by pomyśleć o przesiadce na coś nowszego.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, proces wygaszania wsparcia dla starszych wersji systemu Android rozpocznie się już w styczniu 2021 roku, a zakończy z dniem 1 września. Nowych wymagań Let’s Encrypt nie spełniają urządzenia pracujące pod kontrolą systemu w wersji starszej od Android 7.1.1 Nougat.

W praktyce oznacza to, że już wkrótce, użytkownicy starszych urządzeń z Androidem, stracą możliwość korzystania ze stron internetowych z certyfikatami wystawionymi przez Let’s Encrypt.

Zaskakująco duża skala problemu

W momencie, gdy oficjalną prezentację miał system Android 11, a coraz więcej urządzeń aktualizowanych jest do wersji 10, grono użytkowników wersji starszych od 7.1.1 wydaje się być naprawdę niewielkie. Niestety, tylko wydaje.

Co prawda Google nie podaje już zawstydzających danych o fragmentacji Androida do publicznej wiadomości, wciąż jednak dostępne są dla twórców aplikacji korzystających z Android Studio. Najnowsze, dostępne dane, datowane są na wrzesień 2020 roku.

Wynika z nich, że z systemów, dla których wsparcie zostanie zakończone, korzysta aż 33,8% użytkowników Androida. Biorąc pod uwagę, jak wiele lat minęło od premiery tej wersji systemu, to naprawdę bardzo dużo.

Dystrybucja systemu Android, stan na wrzesień 2020r. fot. via Engadget
Dystrybucja systemu Android, stan na wrzesień 2020r. fot. via Engadget

Rozwiązanie? Tylko tymczasowe

Istnieje sposób, by użytkownicy Androidów starszych od 7.1.1, ale nie starszych niż 5.0, nadal mogli korzystać ze stron zabezpieczonych certyfikatami Let’s Encrypt. W tym celu wystarczy zamienić systemową przeglądarkę internetową, na dostępną w Sklepie Google Play Mozilla Firefox. Dzięki zgodności z najnowszymi certyfikatami Let’s Encrypt, jej użytkownicy jeszcze nie odczują zmian.

Nie należy jednak bagatelizować kwestii bezpieczeństwa, zwłaszcza, że smartfony stały się jednymi z najważniejszych urządzeń, z jakich korzystamy na co dzień. Jeśli urządzenie, którego użytkujemy, jest już starsze, warto pomyśleć o jego zmianie na nowszy model, wspierający najnowsze wymogi bezpieczeństwa. Co prawda nowy smartfon czy tablet, to spory wydatek, jednak dane, które na nich przechowujemy, często są bezcenne.

Te wpisy też mogą Cię zainteresować: