Nissan Ambition 2030
(fot. Nissan)

Nissan Ambition 2030 – tak przedstawia się elektryczna przyszłość Japończyków

Nie będzie chyba żadnym zaskoczeniem, że Nissan swoją niedaleką przyszłość widzi przede wszystkim w autach elektrycznych. Firma przedstawiała właśnie plany na najbliższą dekadę.

Japończycy także wezmą udział w wyścigu

Motoryzacja w ciągu najbliższych 10 lat przejdzie ogromne zmiany. Przede wszystkim na Starym Kontynencie kończy się era silników spalinowych, które w założeniach mają zostać wyparte przez jednostki elektryczne. Warto tutaj zaznaczyć, że cała rewolucja zostanie podyktowana planowanym zakazem sprzedaży aut spalinowych na terenie Unii Europejskiej.

Wielu dużych producentów już zapowiedziało zmiany w ofercie i postawienie przede wszystkim na elektromobilność. Wśród nich należy wymienić Forda, Mini, Volvo czy Mercedesa. Do tego grona postanowił dołączyć Nissan, aczkolwiek Japończycy obrali mniej rygorystyczną drogę.

Ambition 2030 – nowa i długofalowa wizja

Firma poinformowała, że zamierza w ciągu najbliższych 10 lat dostarczać emocjonujące samochody elektryczne i innowacje technologiczne, rozwijając jednocześnie działalność na całym świecie. Trzymam za słowo! Brzmi ciekawie, ale co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim rozwój w kierunku elektromobilności.

Nissan Ambition 2030
(fot. Nissan)

W ramach inicjatywy Nissan Ambition 2030, w proces elektryfikacji samochodów zostanie zainwestowanych około 17,5 mld dolarów. Wspomniana kwota ma być wydana w ciągu najbliższych 5 lat. Pozwoli to na wprowadzenie 23 nowych modeli z napędem zelektryfikowanym, w tym 15 pojazdów całkowicie elektrycznych do 2030 roku.

Ponadto, firma zakłada zwiększyć udział sprzedaży samochodów zelektryfikowanych na głównych rynkach do 2026 roku. W przypadku Europy mają one stanowić ponad 75% całej sprzedaży.

Japończycy zamierzają również kontynuować prace nad rozwojem akumulatorów litowo-jonowych i planują wdrożyć technologię pozwalającą na ich produkcję bez użycia kobaltu, aby obniżyć ich koszt o 65% do 2028 roku. Co więcej, Nissan chce do końca wspomnianego przed chwilą roku wprowadzić na rynek samochód elektryczny wyposażony w opracowane przez siebie akumulatory ze stałym elektrolitem (ASSB).

Nissan Ambition 2030
(fot. Nissan)

Ambition 2030 to także rozwój systemów wsparcia kierowcy. Technologia ProPILOT ma trafić do ponad 2,5 miliona pojazdów marki Nissan i Infiniti w ciągu najbliższych 5 lat. Producent będzie dalej pracował nad rozwiązaniami w obszarze samochodów autonomicznych, dążąc do wprowadzenia systemów LiDAR nowej generacji w praktycznie wszystkich nowych modelach do końca obecnej dekady.

Ogromne pieniądze, a także duże doświadczenie, z pewnością pomogą w zrealizowaniu powyższych planów. Niewykluczone, że Japończycy w 2030 roku będą jednym z ważniejszych graczy na rynku elektromobilności, a także zapewnią wówczas naprawdę rozbudowane systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy.