Nintendo Switch tło
Tak wygląda Switch (fot. Bartosz Kaja / Tabletowo.pl)

Nintendo Switch pobiło rekord PlayStation 1

Tak dużo konsol „Wielkie N” nie sprzedało od czasów Wii. Nintendo Switch właśnie pobiło kolejny rekord, który może okazać się trudny do pobicia przez konkurencję.

Nintendo Switch znalazło już ponad 100 mln nabywców

Według ostatnich, szacunkowych danych od VGChartz, w minionym tygodniu Nintendo sprzedało 341 tysięcy 662 Switchów na całym świecie. Oznacza to, że ogólna sprzedaż konsoli osiągnęła 102 miliony i 81 tysięcy sztuk, bijąc przy tym samym rekord ustanowiony przez PlayStation 1. Za swojego życia pierwsze PlayStation znalazło się bowiem w rękach 102,5 miliona nabywców.

Nintendo Switch OLED biały
Poprawiony pod kilkoma względami Switch OLED z pewnością pozytywnie wpływa na poziom sprzedaży (źródło: Nintendo)

Dzięki temu wynikowi Nintendo Switch stał się piątą najlepiej sprzedającą się konsolą wszech czasów. Przed nim znajduje się wciąż oferowane PlayStation 4 z wynikiem 116,8 mln sprzedanych sztuk, trzecie i drugie miejsce okupują przenośne konsole Nintendo – kolejno Game Boy (wraz z wersją Game Boy Color), którego sprzedano na świecie 118,69 mln oraz DS, który przekroczył barierę 154 mln sprzedanych egzemplarzy. Królem listy pozostaje PlayStation 2, które za życia tej konsoli zakupiło ponad 155 milionów graczy.

Gdyby rozłożyć sprzedaż Nintendo Switch na poszczególne regiony, w Ameryce sprzedano prawie 35 mln sztuk, w Europie 27 mln, a kolejne 23,5 miliona egzemplarzy w Japonii, czyli ojczyźnie „Wielkiego N”. Na Starym Kontynencie najwięcej Switchów zakupili Francuzi (6,11 mln sztuk) oraz Niemcy (5,93 mln). Podium zamyka natomiast Wielka Brytania z wynikiem 5,21 mln kupionych konsol.

Dynamika sprzedaży konsoli wciąż pozostaje na wysokim poziomie – raport z 30 września 2021 roku wspominał o 92,87 milionach urządzeń. Oznacza to, że przez ponad trzy miesiące Nintendo sprzedało kolejne 10 mln sztuk Switcha. Główną przyczyną tak dobrych wyników z pewnością jest odświeżona wersja Switch OLED, która zadebiutowała 8 października 2021 roku.

Nintendo Switch Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

Globalna premiera Nintendo Switch odbyła się 3 marca 2017 roku. Oznacza to, że konsola potrzebowała zaledwie ~5 lat na rynku, żeby przebić wynik PlayStation 1, którą oferowano w sprzedaży od 1994 aż do 2006 roku. I choć globalne problemy z dostawą półprzewodników wciąż trapią różne branże, nie zdziwiłbym się, gdyby Switch za swojego życia sięgnął po podium w zestawieniu liczby sprzedanych egzemplarzy.

W sumie – kto wie, może przy takim tempie sprzedaży „pstryczek” zdetronizuje również PlayStation 2, które okupuje szczyt od 2013 roku?