Nintendo Switch

Nawet premiera PS5 i Xbox Series X|S nie zatrzymała Nintendo. Switch zaliczył swój najlepszy kwartał w historii!

Pod koniec grudnia zeszłego roku opublikowano rankingi sprzedaży konsol z podziałem na rynki. W tych niezaprzeczalnie rządziło PlayStation 5, ale i Xbox mógł mieć powody do zadowolenia. Już wtedy jednak pisałem, że na niedostępności nowych konsol Sony i Microsoftu najprawdopodobniej najbardziej zyska Nintendo. I tak się właśnie stało.

Nintendo Switch zaliczyło swój najlepszy kwartał w historii!

Nie ma co ukrywać, że do moich wspomnianych przewidywań na temat sprzedaży Switcha nie potrzeba było zdolności Krzysztofa Jackowskiego. Ogólnoświatowe problemy z dostępnością konsoli PlayStation 5 i (w mniejszym stopniu) Xbox Series X były oczywistymi przesłankami do dobrej sprzedaży hybrydowej konsoli Japończyków w okresie świątecznym.

Tak dobrych wyników chyba jednak mało kto się spodziewał – w czwartym kwartale 2020 roku sprzedano aż 11,57 mln sztuk konsoli Nintendo Switch! Jest to wynik o 7% lepszy w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku. Mało tego – jest to zarazem najlepszy kwartał konsoli Nintendo Switch w historii. W sumie sprzedano już prawie 80 milionów (!!!) konsol Nintendo Switch i Switch Lite.

Nintendo Switch
Nintendo Switch (fot. Konrad Pisula / Tabletowo.pl)

Oznacza to, że „Pstryczek” prześcignął już Nintendo 3DS oraz 2DS i idzie po kolejne rekordy sprzedażowe – najbliżej jest Game Boy Advance z wynikiem 81,51 mln sztuk. Warto tu zaznaczyć, że Nintendo Switch na początku marca 2021 roku będzie obchodzić dopiero swoje 4. urodziny!

Tak wysokie wyniki sprzedażowe z jednej strony nie są zaskoczeniem – wspomniane problemy z dostępnością konsol nowej generacji z pewnością w pewnym stopniu napędziły sprzedaż Switcha. Z drugiej jednak, ubiegły kwartał nie był jakoś szczególnie dobry, jeśli chodzi o premiery gier na Nintendo Switch – z większych tytułów ekskluzywnych pojawiły się tak naprawdę jedynie Hyrule Warriors: Age of Calamity i Pikmin 3 Deluxe.

Pojawiło się co prawda też kilka innych dużych zewnętrznych premier, jak chociażby bardzo dobre Doom Eternal w wersji na konsole Nintendo (zob. wideorecenzję Doom Eternal), ale o tak dużych premierach, jak Mario Kart 8 Deluxe (33,41 miliony sprzedaży sztuk!), nie było już mowy.

Trochę lepiej pod tym względem zapowiada się kolejny kwartał, w którym spodziewać się możemy takich premier, jak Super Mario 3D World + Bowser’s Fury, Persona 5 Strikers czy Monster Hunter Rise.