PlayStation 5

PlayStation 5 króluje w rankingach sprzedaży, ale to Nintendo Switch ma powody to świętowania

Bez żadnych zaskoczeń, PlayStation 5 króluje w pierwszych zestawieniach rankingów sprzedaży. Xbox Series również może się pochwalić niezłą liczbą sprzedanych sztuk, ale i tak największym wygranym jest Nintendo Switch.

PlayStation 5 króluje w rankingach sprzedaży

Posiłkując się danymi z serwisu vgchartz.com, można stwierdzić tylko jedno: PlayStation 5, pomimo ogromnych problemów z niewystarczającą liczbą wyprodukowanych konsol, jest prawdziwym hitem sprzedażowym. Konsola Sony w pierwszych pięciu tygodniach na rynku amerykańskim i europejskim sprzedała się znacznie lepiej nie tylko od Xbox Series, ale także i Nintendo Switch.

Trzeba jednak zauważyć, że Xbox Series X i S również sprzedają się całkiem nieźle, choć z pewnością nie tak dobrze, jak konkurencyjne PS5. Najlepiej konsola Microsoftu (bez chyba żadnych zaskoczeń) radzi sobie na rynku amerykańskim, ale i tam nowe Xboksy zostały wyprzedzone przez PlayStation.

W pierwszych 5 tygodniach dostępności PlayStation 5 sprzedało się w ponad 3,7 mln egzemplarzy, Xbox Series w ponad 2 mln a Nintendo Switch w około 2,3 mln sztuk. Oczywiście w przypadku konsoli Japończyków mowa tu o okresie zaraz po premierze, która miała miejsce w marcu 2017 roku.

Warto o tym pamiętać, ponieważ w przypadku nowego PlayStation i Xboksów premiera odbyła się chwilę przed świętami Bożego Narodzenia, co mogło dodatkowo napędzić sprzedaż tych urządzeń. Konsola Nintendo Switch zadebiutowała zaś w „regularnym” okresie sprzedażowym.

Nintendo Switch sprzedaje się jak świeże bułeczki nie tylko w Japonii

W Japonii – standardowo – króluje Nintendo. Podczas premiery Switcha, w Kraju Kwitnącej Wiśni w pierwszych 5 tygodniach sprzedano ponad 564915 urządzeń! Dla porównania, PlayStation 5 rozeszło się w nakładzie 226509, a nowe Xboksy już tylko 31675 sztuk, co i tak uważam za bardzo dobry wynik, bowiem konsole Microsoftu nie są szczególnie popularne w Japonii.

PlayStation 5 Nintendo Switch Xbox
Premierowa sprzedaż konsol w Japonii – Źródło: vgchartz.com

Nie ma też co ukrywać, że na niskiej dostępności konsol nowej generacji zyskuje właśnie Nintendo Switch. Kiedy w sklepach dorwanie PlayStation 5 jest praktycznie niemożliwe, a i samych Xboksów jest coraz mniej, ludzie częściej sięgają po konsole Nintendo. Tym bardziej w minionym okresie świątecznym.

konsola Nintendo historia sprzedaż
Wykres sprzedaży konsol Nintendo – Źródło: visualcapitalist.com

Do tej pory konsol Nintendo Switch rozeszło się ponad 68 milionów – porównując to z 13,5 miliona WiiU, można mówić o gigantycznym sukcesie nowej konsoli Nintendo.