Nintendo Switch Lite

Nintendo Switch najlepiej sprzedającą się domową konsolą w historii firmy

Ponad 100 mln sprzedanych sztuk. Zgodnie z przewidywaniami, Nintendo Switch wyprzedził legendarne Wii i wskoczył na pierwszą pozycję. Popularny handheld jest najlepiej sprzedającą się domową konsolą Nintendo.

Ogromny sukces Switcha

Przy okazji ostatniej porcji szczegółów dotyczącej Steam Decka pisaliśmy o tym, że Nintendo Switch zgarnął większość rynku handheldów dla siebie. PlayStation Vita od lat nie jest żadnym realnym zagrożeniem i chociaż największą konkurencją są prawdopodobnie smartfony i gry mobilne, Nintendo Switch udowodnił, że kilka dobrych tytułów jest w stanie sprzedać przenośne konsole.

Nintendo Switch OLED biały
Nintendo Switch OLED (źródło: Nintendo)

Nintendo Switch aktualnie jest dostępny w trzech różnych wersjach i z czasem pozbył się kluczowego problemu, który doskwierał konsoli w okolicach premiery – braku gier. Teraz biblioteka jest już pełna różnego rodzaju tytułów, w tym dziesiątek produkcji ekskluzywnych. Możemy zabrać do kieszeni nową Zeldę, Mario czy Luigi’s Mansion.

Gdyby tego było mało, dzięki paru akcesoriom Nintendo Switch może zamienić się w króla imprezy. Wystarczy podpiąć konsolę do telewizora, rozdać znajomym Joy-Cony i możecie rozsiąść się na kanapie, ciesząc się jedną z wielu imprezowych gier.

Dzięki tym wyjątkowym aspektom popularność Switcha cały czas rośnie i jest on w stanie bić coraz to bardziej imponujące rekordy, jak chociażby ten ustanowiony przez PlayStation 1.

Nintendo Switch ponad Wii

Wszyscy, którzy w dzieciństwie wieczorami grali w Pokemony, wiedzą, że Nintendo ma na swoim koncie kilka legendarnych i bardzo popularnych konsol. Nintendo Switch wylądował na szczycie rankingu domowych konsol japońskiego giganta. Do 31 grudnia 2021 roku sprzedano łącznie 103,54 mln sztuk, co pozwoliło konsoli wyprzedzić rekord Wii wynoszący 101,63 mln.

Haczyk polega oczywiście na tym, że chodzi tutaj o konsole domowe. Switch ma do przejścia bardzo długą drogę, jeżeli chce pobić wszystkie inne sprzęty Nintendo. Na drodze stoją jeszcze Game Boy (oraz Game Boy Color), łącznie sprzedane w 118,69 mln sztuk oraz niekwestionowany lider Nintendo DS, których rozeszło się po świecie ponad 154 mln.

Nie zmienia to jednak faktu, że Nintendo osiągnęło ogromny sukces, a jego konsola sprzedaje się w tempie szybszym niż Wii, PS4 oraz PS2. Biorąc pod uwagę ambitne plany Valve względem Steam Decka, Japończykom udało się również z powrotem skierować oczy branży w kierunku, który jeszcze kilka lat temu wydawał się całkowicie zapomniany.