Netflix nie dla urządzeń z rootem i Custom ROM-em | Tabletowo.pl

Netflix nie dla urządzeń z rootem i Custom ROM-em

Dołącz do dyskusji 0

Netflix jest prawdopodobnie każdemu znany. Świetna platforma, która potrafi zabrać nam wiele godzin na oglądaniu filmów i seriali. Dostęp do konta premium mam i ja. Zaraz po zakupieniu premium chciałem na tablecie zainstalować aplikację do obsługi platformy. Niestety, nie było mi dane – napotkałem na pewne problemy.

Często lubię włączyć sobie jakiś film na tablecie, a w tym samym czasie na smartfonie przeglądać internet. Jednak w większości przypadków nagrania uruchamiałem na Youtube, który jednak postanowiłem zmienić na Netflix. Chcąc zainstalować aplikację do obsługi platformy uruchomiłem Sklep Play i wpisałem w wyszukiwarkę słowo Netflix. Niestety, nie odnalazłem szukanego programu. Korzystam z Nexusa 7 2013, na którym to mam Custom ROM i oczywiście z dostępem do roota.

I to właśnie dostęp do roota, a nawet sama obecność Custom ROM-u okazała się problemem w tym momencie. Jak się okazało później, Netflix blokuje dostęp do aplikacji dla urządzeń, które są zrootowane i/lub pracują na systemie pochodzącym z innego źródła niż oficjalne. Co ciekawe, dotyczy to tylko Sklepu Play, natomiast w samym programie nie ma żadnej weryfikacji. A czemu o tym wspominam? Zaraz po zauważeniu braku aplikacji w Markecie zdecydowałem się na odnalezienie pliku instalacyjnego w internecie. Jak to w przypadku Androida bywa, znalezienie i pobranie pliku .apk to kwestia kilku sekund. Następnie aplikację zainstalowałem ręcznie i ją uruchomiłem. Program stał się w pełni funkcjonalny.

Pomimo wpisania pełnej nazwy aplikacji w wyszukiwarce i tak ona mi się nie pokazuje

Jednak teraz oceniam tę blokadę na plus. Dlaczego? Jeszcze w styczniu Netflix próbował blokować dostęp do platformy dla urządzeń z rootem. Aplikacja normalnie była dostępna w Sklepie Play, jednak po jej uruchomieniu nie dało się obejrzeć żadnego materiału (wyskakiwał jakiś błąd, który był widoczny tylko na telefonach z rootem). Ominięcie tej blokady było wtedy dosyć trudne. A teraz? Wystarczy zainstalować aplikację ręcznie.

A dlaczego Netflix blokuje dostęp? Platforma wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie:

Po opublikowaniu najnowszej wersji aplikacji – 5.0 – w pełni bazujemy na Widevine DRM od Google’a. W związku z tym, że wiele urządzeń nie jest certyfikowanych przez Google, telefony te nie miały dostępu do aplikacji, ponieważ nie spełniają potrzebnych zabezpieczeń.

Widevine to nowa technologia Google’a, z którą mogliście się spotkać już wcześniej, przy okazji wprowadzenia Android Pay do Polski. Jeśli ktoś miał odblokowany  bootloader lub miał roota to nie mógł korzystać z usługi. Jak na razie aplikacja zainstalowana z nieoficjalnego źródła działa poprawnie, jednak nie wiemy jak długo.

źródło: własne, AndroidPolice

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona