Wiko VIEW

Android Pay startuje oficjalnie w Polsce już jutro!

Zapewne wielu z Was płaci kartą płatniczą zbliżeniowo. Jest to szybkie, wygodne, a zarazem proste. Co byście powiedzieli na możliwość płacenia tą metodą za pomocą telefonu? Brzmi fajnie, prawda? Zamiast pamiętać o zabraniu portfela i smartfona, wystarczy, że będziecie mieli przy sobie tylko ten drugi.

Dzisiaj w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca oficjalnego wprowadzenia w Polsce Android Pay. Google, wraz z partnerami – bankami, wspierającymi tę możliwość, przedstawiło warunki współpracy oraz aspekty, jakie użytkownik musi spełniać, by móc korzystać z usługi. Spotkanie przebiegło pod hasłem „Zbliżasz. Płacisz. Gotowe.”

Możliwość płacenia przez Android Pay będzie dostępna od jutra dla posiadaczy kart Mastercard lub Visa w Alior Banku, Banku Zachodnim WBK oraz T-Mobile Usługi Bankowe. W najbliższym czasie z usługi skorzystają również klienci mBanku, a w przyszłości klienci kolejnych banków w Polsce.

Android Pay działa we wszystkich terminalach, obsługujących płatności zbliżeniowe w Polsce. Wystarczy wybudzić telefon i zbliżyć go do terminala, by dokonać transakcji. Przy transakcjach powyżej 50 złotych, należy wprowadzić PIN, podobnie, jak w przypadku płatności kartą.

Poza możliwością płacenia w najpopularniejszych sieciach sprzedaży, takich, jak, Carrefour, kawiarniach, jak Costa Coffe, sklepach Rossmann i setkach tysięcy innych miejsc będzie można używać Android Pay także w aplikacjach: Allegro, Ceneo, iTaxi oraz Uber. Nowa usługa jest otwartą platformą dla deweloperów – dzięki temu każdy z nich będzie mógł łatwo dodać ją do swojej aplikacji.

Oczywiście nie zapomniano o bezpieczeństwie. Podczas płacenia prawdziwy numer karty nie jest udostępniany sklepowi. Aby chronić dane użytkownika, używany jest tymczasowy numer konta wirtualnego. Wszystkie transakcje są chronione w procesie tokenizacji, branżowym standardzie płatności mobilnych.

Aby płacić zbliżeniowo smartfonem za pomocą Android Pay, trzeba spełnić kilka założeń. Najważniejszą kwestią jest posiadanie ważnego konta, w którymś z partnerskich banków. Nasze urządzenie musi być wyposażone w moduł NFC, nie może być zrootowane oraz powinno pracować pod kontrolą Androida w wersji 4.4 KitKat lub wyższej. Oczywiście należy pobrać też odpowiednią aplikację – “Android Pay” ze Sklepu Play.

Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, już nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc w pełni cieszyć się nową usługą. Wystarczy tylko dopisać kartę płatniczą do aplikacji i gotowe. W dodatku pozwala ona zapisywać nie tylko karty debetowe i kredytowe, ale również lojalnościowe i podarunkowe.

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia, mianowicie: co na to wszystko Apple? Wielu użytkowników systemu iOS w Polsce cały czas czeka na uruchomienie podobnej usługi. Znając giganta z Cupertino, nie zostanie długo w tyle. Mówi się, że prawdopodobnym terminem jest pierwszy kwartał 2017 roku.

Co o tym myślicie? Macie zamiar korzystać z Android Pay? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Google

Komentarze

 • Antony

  Jak się to ma do tego, że Chińczycy z jakiś tam grupy, zhakowali w 60 sek Pixela? Dostali w nagrodę 120 tys zielonych, bo zrobili to podczas zawodów PwnFest 2016.Tak czy siak, wygląda, że poziom zabezpieczenia smartfonów z Androidem jest lekko śmieszny.

  • Adrian Ujma

   A jak ma się do tego to że place telefonem z androidem od ponad 2 lat i nigdy nie było problemu?

 • a

  “Znając giganta z Cupertino, nie zostanie długo w tyle.” – napisał bym dokładnie przeciwne zdanie. Znając tego giganta to jeszcze długo poczekamy.

 • ostojan

  Szkoda, że ograniczone jest to do kilku banków. Pewnie nie mogli dogadać się z Visa i MasterCard bezpośrednio z jakiś względów. Szkoda :(

  • Adrian Ujma

   To nie problem z bankiem nie masz umowy lojalnościowe możesz zmieniać kiedy chcesz. TM Bankowe akurat ma fajną ofertę.

 • Ironpiter

  Już korzystam z tego z aplikacji banku raiffeisen polbank. Aplikacja mobilny portfel. Super sprawa

 • Jacek

  Czym to się różni od płatności, ktore teraz wykonuje po NFC przez aplikacje Ipko?

  • Juzek

   Dobre pytanie, ja również od dawna płacę telefonem dzięki aplikacji mobilnej ING, BZ WBK i funkcji NFC.
   Czy ktoś wie co wnosi android pay?

   • Zdaje się, że do jednej aplikacji możesz “wrzucić” kilka kart bankowych, a pewnie też w przyszłości będzie można dodać różnego rodzaju kody rabatowe, vouchery itd.

 • ted

  Dlaczego rootowanie wyklucza mozliwośc płatności? Czy ma to jakiś związek z obnizeniem poziomu bezpieczeństwa?

 • Sebo

  Podobno nawet odblokowany Bootloader uniemożliwi korzystanie z płatności zbliżeniowych :/

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona