otwarcie superkomputera Athena
(źródło: MEiN)

Poznajcie Athenę. To najszybszy superkomputer w Polsce

Właśnie uruchomiono najszybszy superkomputer w Polsce. Znajduje się on w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet w Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie. Athena – bo tak nazywa się ten komputer – zaoferuje nie tylko niezwykle wysoką wydajność, ale jest również w światowej czołówce najbardziej ekologicznych maszyn tego typu.

Niewyobrażalne osiągi Atheny

Athena wyprzedziła superkomputer Altair, znajdujący się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym PCSS i stała się oficjalnie najszybszym w Polsce komputerem. Jest w stanie osiągnąć teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów (7709 TeraFlopsów). To zapewniło tej konstrukcji 105. miejsce na czerwcowej liście TOP500.

Konfiguracja urządzenia jest naprawdę potężna i obejmuje 48 serwerów z procesorami AMD EPYC i 1 TB pamięci RAM (w sumie 6144 rdzenie obliczeniowe CPU) oraz 384 karty GPGPU NVIDIA A100.

superkomputer Athena
superkomputer Athena (źródło: Twitter AGH)

Athena, by wykorzystać tak potężną moc obliczeniową musi zapewnić również wydajną sieć wewnętrzną – jest to Infiniband HDR o przepustowości 4 x 200 Gb/s na serwer. Z kolei system dysków tego superkomputera jest zbudowany w oparciu o oprogramowanie Lustre, które użyte zostało również w komputerach Prometheus i Ares.

Nowy polski superkomputer jest nie tylko bardzo wydajny, ale również ekologiczny. Pobór mocy układu to 147 KW – taki wynik pozwolił Athenie znaleźć się na 9. miejscu rankingu Green500.

Do czego naukowcy wykorzystają superkomputer?

Athena ma dostarczyć polskiemu środowisku naukowemu i gospodarce najnowocześniejszych zasobów obliczeniowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało na realizację tego przedsięwzięcia 12 milionów złotych.

Uruchomiona dziś uroczyście Athena swoją wielką moc obliczeniową osiąga dzięki procesorom graficznym GP GPU. Są to bardzo nowoczesne i bardzo wydajne akceleratory A100 SXM4 firmy Nvidia. Architektura Atheny przeznaczona jest przede wszystkim dla obliczeń metodami sztucznej inteligencji oraz dla potrzeb medycyny, w tym walki z pandemią Covid-19.prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor Cyfronentu AGH

To nie koniec polskich superszybkich komputerów

Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC Joint Undertaking) wytypowało pięć miejsc, w których mają znaleźć się nowe superszybkie konstrukcje. W tym gronie Polska znalazła się obok Grecji, Irlandii, Niemiec oraz Węgier.

Pod koniec 2023 r. ma powstać system skali mid-range o mocy kilkukrotnie większej niż Athena. Na swojej stronie internetowej MEiN informuje, że operatorem nowego superkomputera również będzie Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH w Krakowie.

W tym samym komunikacie czytamy, że „Celem budowy infrastruktury EuroHPC JU jest umożliwienie prowadzenia badań naukowych w znacznie większej skali niż do tej pory, a także opracowywanie nowych rozwiązań, które będą mogły zostać zastosowane w wielu obszarach, szczególnie w zakresie projektowania leków i nowych materiałów oraz walki ze skutkami zmiany klimatu i procesów antropogenicznych”.