Mozilla logo

Mozilla Fenix już blisko. Poznaliśmy kilka konkretów związanych z projektem

Mozilla jest jedną z ostatnich firm działających w branży przeglądarek sieciowych, która opiera się przejściu na silnik Chromium. Twórcy Liska proponują użytkownikom inne rozwiązanie. Tym „planem B” jest nowa przeglądarka, Mozilla Fenix, która właśnie trafiła do Sklepu Play.

Warto rozpocząć od tego, że jeśli wpiszecie w Sklepie Play frazę „Mozilla Fenix„, to nie uda Wam się odnaleźć aplikacji. W chwili obecnej musicie szukać Mozilli Firefox Preview (beta). Właśnie to narzędzie za jakiś czas powinno zostać przemianowane na Fenixa. Co ważne, wraz z wydaniem wersji beta-testowej, poznaliśmy też fragmenty rozkładu jazdy, jaki dla swojego kluczowego projektu obrali deweloperzy.

Reklama

Mozilla pracuje nad nową mobilną przeglądarką internetową o nazwie Fenix

Kluczowa będzie wersja oznaczona jako 68. Zgodnie z planem, ma ona ukazać się 9 lipca tego roku. Właśnie wtedy mobilny Firefox przejdzie do fazy ESR, czyli – w pewnym uproszczeniu – zostanie pozbawiony wsparcia technicznego. Początek końca Firefoxa będzie najprawdopodobniej nowym etapem rozwoju dla Fenixa, który w tym terminie powinien zostać udostępniony oficjalnie. Są tutaj pewne wątpliwości, jednak wydaje się, że tylko zachowanie ciągłości może wyjść Mozilli na dobre.

Chrome 74 z ciemnym motywem już na Windows 10. Jak go włączyć?

Nowa przeglądarka jest obecnie w fazie testów. Jedną z ostatnich nowości jest dodanie trybu nocnego, który od pewnego czasu stał się w społeczności Androida towarem bardzo pożądanym. Podobną funkcję ma już Chrome, Opera czy działający w innym segmencie rynku, Facebook Messenger. Mozilla, chcąc pozostać w grze, musi grać według zasad, jakie narzuca branża. Odważni mogą pobrać Fenixa klikając w ten link. Pamiętajcie, że to wersja rozwojowa, dlatego też należy liczyć się z możliwością wystąpienia wielu błędów i utrudnień w działaniu.

źródło: XDA Developers